Představení Nejlokomotivovatější lokomotiva, které uvádí komorní pražské ProDivadlo, je svým způsobem pražský unikát. A možná nejen pražský. Vychází z Pohádek o mašinkách od Pavla Naumanna a sází přitom nejen na tradiční loutkové herectví, ale rovněž i na moderní prvky, třeba na užití laterny magiky. Představení je určeno především dětem, které vtáhne do děje. „Je to fakt krásné,“ svěřila se s dojmy z představení jedna z návštěvnic, která měla po boku 2 mladé syny.

Video
délka: 00:18.67

Z představení Nejlokomotivovatější lokomotivy David Zima

Video
délka: 00:14.51

Takto vypadá scéna divadelního představení. David Zima

„Tímto představením si plním sen, protože je to vesměs divadlo jednoho herce,“ uvedla pro Blesk.cz lektorka loutkoherectví na DAMU Jiřina Vacková, jedna z představitelek hlavní a jediné role představení, o níž se ostatní herci průběžně střídají. „Líbí se mi, že maminky i tatínkové jsou spolu s dětmi vtaženi do děje, že jsou jím fascinováni,“ dodala.

Dvacet let stará scéna

Za provedením originální inscenace stojí manželé Lenka Šebek Loubalová s Jaroslavem Šebkem, který pochází ze starobylého loutkářského rodu Urbanů. Oživili kvůli němu i scénu, kterou v roce 1982 vyrobil jeden ze zakladatelů dnes již legendárního divadla Husa na provázku Zdeněk Pospíšil. Scéna přitom ležela zhruba 20 let netknutá a nepoužitá na „půdě“, než ji manželé Šebkovi přivedli k „životu“. Dnes ji zdobí precizní vlakové modely společnosti LGB, a představení doprovází nejen hudba Dominika Renči, ale i hlasový projev Jiřího Lábuse, který dabuje černokněžníka Zababu.

Divadelní představení Nejlokomotivovatější lokomotiva se na Hlavním nádraží hraje už 6 let. Má za sebou přes 600 repríz. Přes své nesporné kvality a zejména originalitu, kterou oceňují především nejmladší diváci, zůstává spíše neznámou. Své vděčné obecenstvo si však pokaždé najde.

Program termínů uváděných her v autentickém historickém sále Hlavního nádraží v Praze je k nalezení na oficiálních stránkách ProDivadla.

Fotogalerie
24 fotografií