Představení Nejlokomotivovatější lokomotiva, které uvádí komorní pražské ProDivadlo, je svým způsobem pražský unikát. A možná nejen pražský. Vychází z Pohádek o mašinkách od Pavla Naumanna a sází přitom nejen na tradiční loutkové herectví, ale rovněž i na moderní prvky, třeba na užití laterny magiky. Představení je určeno především dětem, které vtáhne do děje. „Je to fakt krásné,“ svěřila se s dojmy z představení jedna z návštěvnic, která měla po boku 2 mladé syny.

Video
délka: 00:18.67
Video se připravuje ...

Z představení Nejlokomotivovatější lokomotivy David Zima

Video
délka: 00:14.51
Video se připravuje ...

Takto vypadá scéna divadelního představení. David Zima

„Tímto představením si plním sen, protože je to vesměs divadlo jednoho herce,“ uvedla pro Blesk.cz lektorka loutkoherectví na DAMU Jiřina Vacková, jedna z představitelek hlavní a jediné role představení, o níž se ostatní herci průběžně střídají. „Líbí se mi, že maminky i tatínkové jsou spolu s dětmi vtaženi do děje, že jsou jím fascinováni,“ dodala.

Dvacet let stará scéna

Za provedením originální inscenace stojí manželé Lenka Šebek Loubalová s Jaroslavem Šebkem, který pochází ze starobylého loutkářského rodu Urbanů. Oživili kvůli němu i scénu, kterou v roce 1982 vyrobil jeden ze zakladatelů dnes již legendárního divadla Husa na provázku Zdeněk Pospíšil. Scéna přitom ležela zhruba 20 let netknutá a nepoužitá na „půdě“, než ji manželé Šebkovi přivedli k „životu“. Dnes ji zdobí precizní vlakové modely společnosti LGB, a představení doprovází nejen hudba Dominika Renči, ale i hlasový projev Jiřího Lábuse, který dabuje černokněžníka Zababu.

Divadelní představení Nejlokomotivovatější lokomotiva se na Hlavním nádraží hraje už 6 let. Má za sebou přes 600 repríz. Přes své nesporné kvality a zejména originalitu, kterou oceňují především nejmladší diváci, zůstává spíše neznámou. Své vděčné obecenstvo si však pokaždé najde.

Program termínů uváděných her v autentickém historickém sále Hlavního nádraží v Praze je k nalezení na oficiálních stránkách ProDivadla.

Fotogalerie
24 fotografií