Je to už šest týdnů, co Banya, samice kriticky ohroženého tygra malajského ze Zoo Praha, porodila dva tygří sourozence. Sameček a samička se narodili 3. října 2017. Tygří holčička byla od počátku menší a měla zdravotní potíže, ty ale během následujících dnů po léčbě antibiotiky odezněly, a oba rošťáci se teď mají čile k světu.

Svýma pronikavýma očima už vidí na svět a také je láká vůně masa – i když ho ještě nezvládnou pokousat, olizovat ho zvládají bravurně. Návštěvníci se o tom budou moci přesvědčit už ve čtvrtek, kdy se otevře pavilon šelem a plazů. 

Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli a návštěvníci tak tygřata mohou vidět teprve nyní,“ vysvětluje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Oba mrňouskové se dnes museli znovu postavit na váhu. Od narození větší sameček má hmotnost 5,16 kg a samička 3,78 kg. „Sklon růstové křivky obou mláďat odpovídá zahraničním údajům. Sameček je kopíruje téměř přesně a samička je stále drobnější, ta zatím ztrátu nedohnala,“ říká kurátor savců Pavel Brandl. 

Podívejte se, jak se rozpustilým tygřím batolatům daří:

Fotogalerie
13 fotografií

Tygr malajský patří mezi kriticky ohrožené druhy – ve volné přírodě přežívá posledních 250 až 340 jedinců a jejich počet se neustále snižuje. Vyskytuje se ve středních a jižních částech Malajského poloostrova. Samice rodí většinou dvě až tři mláďata, která dospívají zhruba ve dvou letech věku. Tygři malajští se dožívají až 14 let.