Poklad ze své lodní sbírky vystavuje nyní v pražském Národním technickém muzeu. Jachtu Niké postavil Richard Konkolski takřka na koleně. Svět s ní obeplul v polovině 70. let. Na vlnách strávil pět let. „Na cestách jsem prožíval dobrodružství stále,“ řekl včera Konkolski Blesku. „Dodnes se s jedním z kamarádů loučíme slovy »dobrodružství pokračuje«, a tak to je.“ Bohumínský rodák se loni po letech v USA natrvalo usadil v Dolní Lutyni, kde nyní píše knihy.

Na svých cestách míjel korálové útesy, hejna delfínů, ale prožil i řadu nebezpečných okamžiků. Při cestě přes Atlantický oceán šel napnout plachty. Při náhlém poryvu větru prasklo jedno z okovaných ráhen a jeho část srazila mořeplavce na palubu. „Ráhno mi rozťalo ret napůl, odtrhlo kus dásně a propíchlo nos,“ vzpomínal Konkolski. Když se vzpamatoval, musel se sám ošetřit.

„Nejdřív jsem zajistil loď a pak sebe. Zatlačil jsem zpět do dásně uvolněné zuby, stáhnul rty k sobě a celou tvář zabandážoval,“ řekl Blesku. Potvrdil, že si tvář nesešíval, jak se mnohde psalo. Po prvním ošetření na ostrově Sv. Heleny mu pomohli až lékaři v Ostravě, kde museli znovu oddělit dáseň od rtů a vytvořit nové nosní dírky. Vše totiž během samoléčby srostlo. A co mu daleko od domova chybělo nejvíc? „Manželka a syn. A když byla práce na palubě náročnější, v podstatě jakákoli ruka navíc,“ dodal dobrodruh.

Richard Konkolski svou Niké, druhou nejmenší loď, která tehdy zdolala cestu kolem světa, stavěl od roku 1968 v panelovém bytě v Bohumíně. Vycházel přitom z původně polských stavebních plánů. „Tehdy nebylo možné nic jen tak koupit, vše se muselo vyrobit,“ řekl Blesku. Nakonec však v roce 1972 Niké vyplula na svůj první závod přes Atlantik i na okružní plavbu kolem světa. Za 343 dnů projela 79 přístavy v pěti světadílech.

VIDEO: Dračí lodě na Slezské Hartě:

Fotogalerie
7 fotografií