Domky ve Zlaté uličce si v obloucích hradební zdi vystavěli hradní střelci. Ti tu právě koncem 16. století zahájili tradici bydlení.

„Pak zde byli nejrůznější řemeslníci, sloužící na Hradě… Těmi nejdůležitějšími řemeslníky byli samozřejmě zlatníci, protože po nich získala Zlatá ulička své jméno,“ popsal v pořadu Selfie z Prahy mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Bydlelo se tu do 50. let minulého století. Poté objekty vykoupila kancelář prezidenta republiky. A právě v 50. letech byly dosud nenápadné domky natřeny podle návrhu filmaře Jiřího Trnky výraznými barvami.

„Například domek č. 13 je unikátní tím, že je nejmenší na Pražském hradě, ale také v celé Praze. Bydleli zde Červení střelci, tedy starodávní předchůdci Hradní stráže, typičtí svými červenými uniformami,“ vypráví Šebek.

Domek č. 14 patřil slavné věštkyni Matyldě. Z celého města za ní lidé docházeli, aby nahlédli do budoucnosti. „Bohužel skončila špatně, protože ve své době věštila pád Třetí říše a pád Hitlera. Z toho důvodu byla zatčena gestapem a při posledním výslechu umučena,“ dodal.

Dovnitř domků se podívejte v tomto díle pořadu Selfie z Prahy. Uslyšíte i příběhy dalších objektů ve Zlaté uličce:

Video
délka: 07:50

Domky ve Zlaté uličce: Takto vypadají uvnitř! A surfování na Vltavě v Praze: Jak to ustát? Matěj Smlsal, David Vaníček, Hudebnibanka.cz

Všechny díly Selfie z Prahy najdete ZDE!