V hlavním městě existuje spousta známých i méně známých míst, kde si můžete ze stromu nebo keře utrhnout cokoliv, co na něm roste. Řada jich totiž patří městu.

Mapu s informacemi o ovocných stromech v Praze nabízí internetový portál Na-ovoce.cz. Sami uživatelé přidávají polohy stromů a údaje, jaké plody na nich rostou.

Díky mapě najdete neočekávané kouty s ještě více neočekávanými plodinami. Například na Petříně kromě švestek, třešní nebo hrušek roste dokonce mandloň.

Jablka na stromech teprve dozrávají.
Jablka na stromech teprve dozrávají.
Autor: Daniel Vitouš

Dalším unikátem z hlediska plodin je Centrální park v Praze 13, který naleznete nedaleko stanice metra Luka. Tady si můžete v sezoně natrhat jablka, mirabelky nebo třešně, ale dokonce i ostružiny, rakytník a kdoule.

Zajímavým prostorem nejen z hlediska ovoce je také nenápadný Park Willyho Brandta v Praze 6 Ve Struhách. Tento parčík je pozůstatkem velkého parku z 18. století a protéká jím bezejmenný potok. Jeho menší rozlohu vynahrazují stromy, na kterých roste černý bez. Z něj se dá vyrobit výborná limonáda, šťáva nebo dokonce i pokrmy.

Známé parky v Praze mají také ovoce

V hlavní městě se dá nalézt mnoho dalších oblastí, které plody nabízejí. Hojně navštěvovaná Parukářka v Praze 3 poskytuje během sezóny hrušky, mirabelky, jablka i černý bez.

Park na Hanspaulce může aktuálně poskytnout třešně, později pak švestky nebo mirabelky.

V Letenských sadech roste medvědí česnek a Velká skála nedaleko botanické zahrady v Praze 8 poskytne třešně, jablka a dokonce i jahody.

Zbytečným ztrátám se má díky volnému sběru ovoce předcházet.
Zbytečným ztrátám se má díky volnému sběru ovoce předcházet.
Autor: Daniel Vitouš

Jak upozorňuje portál Na-ovoce.cz, je na každém sběrateli, aby si nejprve zjistil, jestli sběrem plodů na daném místě neporušuje vlastnická práva. Týká se to hlavně oblastí, kde by evidentně mohla být majitelem pozemku soukromá osoba.

„Na-ovoce.cz slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Snahou je společně takováto místa nejen mapovat, ale také přispívat k jejich udržitelnosti, zakládat nová a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují,“ říká provozovatel této unikátní iniciativy.

Pro správné načasování je také důležité vědět, v jaké období můžete kýžené ovoce na stromech či keřích očekávat. Zjistíte to například na této stránce.

Podívejte se na stromy v Praze:

Fotogalerie
9 fotografií