Renier Rodriguez Mendez je kubánský výtvarník, milovník realistické a surrealistické malby. Začínal s keramikou, později sáhl po tubách s oleji. Ve svých obrazech nejprve experimentoval s abstrakcí, později se dal na klasickou malbu. Studoval u Reného de la Torre a Lorenza Linarese. Nyní žije v Praze. Jeho tvorbu vystavují galerie po celém světě – ve Francii, Španělsku, Lucembursku, Kanadě a Dominikánské republice.

Kubánec vystavuje vůně v Praze

Výstava Vůně na plátně představuje čtrnáct nových olejomaleb Reniera Rodrigueze Mendeze. „Autor se v nich vydává dál, než je jeho zvykem. Propojuje dva své milované světy. V jednom míchá olejové barvy a koketuje se surrealismem,“ prozrazuje o výstavě art manager Kateřina Škarková.

„Ve druhém se pouští na doposud neznámou cestu. Jak lze znázornit vůni hloubky, ptá se. Jak voní emoce? Jaká vůně nás pohltí, když nás obklopí temnota, tajemství, napětí, stesk po domově, nahota, síla nebo láska? A jak voní růst? Na otázky odpovídá vlastním způsobem: namaluje déšť a vytvoří k němu vůni,“ uvádí Kateřina Škarková.


Návštěvníci s úžasem očichávali sklenici vyvoněnou parfémem, zatímco sledovali olejomalbu, kterou byla vůně inspirována. „Takovou výstavu jsem nikdy v životě nezažila. To spojení..., že to člověka napadne. Vyrazilo mi to dech. Člověk se ještě více zasní a umění se dostává na vyšší úroveň,“ hodnotila nevšední smyslový zážitek návštěvnice Tereza (26).

Fotogalerie
9 fotografií