Zaparkovat v Praze je dlouhodobý problém, ať už bydlíte v centru, na Žižkově, na sídlišti, ve vilové čtvrti nebo třeba ve Slivenci na periferii. Proto jedna městská část vedle druhé pozvolna přechází k ZPS. Praha 9 se s magistrátem chtěla domluvit na tom, aby na jejím území mohli po krátký čas bezplatně parkovat i nerezidenti Prahy 9, jmenovitě např. dojíždějící řemeslníci, příbuzní či návštěvy.

Proces přechodu na zavedení zón se o to více brzdil. „Zastupitelé MČ Praha 9 proto souhlasili s návrhem, aby v nově zřízených zónách placeného stání platili občané nerezidenti za první dvě hodiny parkování 20 Kč a za každou další započatou hodinu stání 30 Kč,“ uvádí tištěný zpravodaj Prahy 9.

První se v Praze 9 začaly vyskytovat fialové zóny, a to už 6. ledna. „V první etapě v Libni a Vysočanech,“ upozorňuje Devítka. Zóny platí zhruba od ulice Na Rozcestí po Poštovskou. V dalších etapách není vyloučeno, že se zóny vyskytnou i na dalších územích městské části, jako je například Prosek či Hrdlořezy. Kdy tomu nicméně bude, je v tuto chvíli nejasné.

Řidič s trvalým bydlištěm v Praze 9 ročně za jedno auto zaplatí 1200 korun, obyvatel starší 65 let nebo držitel průkazu ZTP, ZTP-P 360 korun. Vlastníci nemovitostí a podnikatelé v městské části uhradí 7000 korun za rok za jedno vozidlo. Poplatek mohou lidé zaplatit na místě hotově nebo kartou. Možný je také převod na účet.

Parkovací zóny nyní v širším centru fungují v Praze 1 až 8. Praha 5 a 6 je bude od 18. listopadu rozšiřovat, Praha 4 k rozšíření přistoupí od 2. prosince. Do systému se chce zapojit také Praha 10.

Fotogalerie
4 fotografie