Celkem osm mrtvých a na desítky zraněných si vyžádal výbuch paneláku ve slovenském městě Prešov. Soustrast rodinám obětí vyjádřila radnice Prahy 10, jíž je Prešov partnerským městem. Městu dokonce vedení radnice nabídlo pomoc při řešení důsledku neštěstí.

„S hlubokým zármutkem jsme na Praze 10 přijali zprávy o tragédii, která zasáhla naše partnerské město Prešov a během které se mnoha rodinám z minuty na minutu změnil život,“ napsala primátorce Prešova místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti) a vyjádřila rodinám obětí soustrast. 

Zastupitelé městské části pak schválili, že Prešovu přispějí částkou 250 tisíc korun. Projednání bodu předcházela minuta ticha za oběti prešovské tragédie i střelby v ostravské nemocnici, kde minulý týden dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí.

„Klub ANO se nedomnívá, že v napjatém rozpočtu, kdy nejsou prostředky na seniory, pohotovosti a podobně, bychom měli přispívat z těchto prostředků,“ uvedla zastupitelka Radmila Kleslová (ANO). Navrhla, aby zastupitelstvo odhlasovalo, že příspěvek pošlou sami zastupitelé ve výši své měsíční odměny. Pomoc by tak podle Kleslové byla vyšší, kolem milionu korun, i rychlejší. Obdobný návrh neúspěšně přednesla i TOP 09.

Zastupitelka Ivana Cabrnochová (Starostové pro Prahu) řekla, že by bylo namístě podpořit i Ostravu. „Byť není naším partnerským městem, tak si myslím, že bychom měli být více solidární,“ uvedla. Dodala, že je pro návrh Kleslové a celkovou částku by rozdělila rovným dílem mezi slovenské město a Ostravu.

Chmelová v reakci uvedla, že opozice měla možnost vlastní návrhy předkládat na jednání předsedů klubů před zastupitelstvem, čehož nevyužila. Místostarosta Petr Beneš (Piráti) v reakci na návrh opozice řekl, že nepovažuje za šťastné, aby zastupitelstvo někomu přikazovalo, jak naloží se svou odměnou. Zastupitel David Satke (Piráti) to dokonce označil za nelegální. Zástupci koalice také vyjádřili politování nad tím, že i o takovéto otázce se zastupitelstvo muselo dohadovat. Podle opozice by v případě schválení šlo o deklaraci či příslib jednotlivých zastupitelů, nikoliv legální závazek.

Fotogalerie
19 fotografií