V hlavním městě se v řadě městských částí staví ostošest. Nezřídka se jedná o  kancelářské budovy, megalomanské projekty počítající s  multifunkčností, obchodní domy. I když vysočanská radnice diskutuje s developerem ohledně budoucí podoby náměstí OSN, přesto se podobným projektům spíše vyhýbá.

„Místo plánované masívní výstavby u stanice metra Střížkov bude prodloužen park Přátelství,“ klade za příklad radní Prahy 9 pro majetek a bytovou politiku Jana Nowaková Těmínová (TOP 09). „Vykoupením pozemků jsme zabránili také výstavbě mezi ulicemi Teplická, Děčínská a Liberecká, a dokončujeme tam park s hřištěm. A jednáme o tom, aby se nestavělo v oblasti Jizerky.“

Místo nezastavěných ploch raději „brownfieldy“

V Praze 9 je vcelku nemalé množství opuštěných industriálních objektů či nevyužívané průmyslové oblasti známé pod termínem „brownfield“. Právě v takových lokalitách považuje radnice za nejrozumnější prosadit případnou výstavbu či jakékoliv stavební změny. Příkladem budiž oblast kolem O2 areny, která se uplynulými lety pozměnila k lepšímu.

„V posledních letech jsme podali více než 165 nesouhlasných připomínek ke stavebním předpisům a návrhu Metropolitního plánu, protože dávají investorům větší možnost zahušťovat stávající zástavbu,“ odůvodňuje radní nevoli radnice k tomu, zastavovat již tak dost nahuštěné lokality, jako jsou například panelové sídliště na severu metropole.
Fotogalerie
4 fotografie