„Před 136 lety podepsal císař František Josef I. dekret o povýšení Žižkova na město. Od té doby se Žižkov i celá Praha 3 proměnila do lukrativní čtvrti s nezaměnitelnou atmosférou. Věřím, že to je také důvod, proč si připomenout zásadní historickou událost, jako je povýšení,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Jako součást oslavy zahraje v kostele sv. Prokopa houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který vystoupí společně s cembalistkou Jitkou Navrátilovou. Dohromady představí barokní díla Johanna Sebastiana Bacha, Arcangela Corelliho nebo českých rodáků Jana a Františka Bendy.

Tradičně se také uskuteční fotbalový turnaj základních a mateřských škol z Prahy 3. Děti se proti sobě utkají 18. května od 9 hodin na stadionu Viktoria Žižkov, kde mezi sebou změří síly i ty nejmladší fotbalové naděje.

Součástí oslav budou také prohlídky míst žižkovské radnice, která nejsou veřejnosti běžně přístupná. „Prohlídky jsou domluvené na 15. května, v 15:00 a 16:30 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout sklepní galerii, zasedací místnost zastupitelstva, zasedací místnost rady, obřadní místnost, půdu a dvorek. Kapacita jedné prohlídky je maximálně 30 osob. Z tohoto důvodu vydáváme vstupenky, které si mohou lidé vyzvedávat v informačním centru,“ vysvětlila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.