„Jako radní pro školství a otec tří dětí samozřejmě sleduji kvalitu jídla ve školách. Myslím, že je v zájmu všech dopřát dětem kvalitní a chutné jídlo, proto jsme se rozhodli z rozpočtu městské části přispět školním jídelnám. Ty si tak budou moci dovolit zařadit na lístky ryby nebo častěji nabízet čerstvou zeleninu,“ vysvětluje radní pro oblast školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Městská část tak nově přispěje v přepočtu zhruba dvě koruny na jednu porci. Při 500 strávnících denně to vychází na tisícikorunu na den. „To se sice nezdá tolik, ale v objemu, ve kterém se obědy připravují, a s přihlédnutím k aktuální ceně jednoho oběda to skutečně znamená rozdíl, který pomáhá situaci stabilizovat. Mnoho lidí se domnívá, že máme na stravování našich dětí peněz více. To ale není pravda,“ popsal ředitel příspěvkové organizace, která zajišťuje provoz ve třinácti školních jídelnách v Praze 10, Jaroslav Vrtiška.

Salát dvanáckrát za měsíc

Podle něj jídelny budou na své menu nyní zařazovat například jiné druhy ryb, pokud možno chlazených a čerstvých, které jsou chutnější, ale také dražší než ryby mražené. „U potravin je to v našem prostředí vždy hledání kompromisů mezi dobrou cenou a dobrou kvalitou. Chceme vařit kvalitně, takže chceme vařit z čerstvého. Díky příspěvku Prahy 10 můžeme až dvanáctkrát v měsíci dětem nabídnout čerstvou zeleninu nebo salát,“ dodal.

„Mým přáním je, aby děti nedostávaly jakékoli jídlo, které splní různé normy, ale zdravé jídlo, na které se budou těšit. I zdravé potraviny nebo ryby se dají připravit tak, aby dětem chutnaly a nenesly si k nim odpor až do dospělosti. Proto městská část peníze na obědy vyčlenila,“ uzavřel radní Ondřej Počarovský.

Jak změnila pamlsková vyhláška školní bufety? Podívejte se na reportáž:

Video
Video se připravuje ...

„Děti utíkaly ze školy a nakupovaly ve večerce.“ Jak změnila pamlsková vyhláška školní bufet? David Budai, Petr Soukup, Blesk TV

V Praze 10 - Malešicích nedávno otevřeli novou jídelnu. Vyberete si tu z několika jídel za příznivé ceny. Podívejte se na fotky:

Fotogalerie
5 fotografií