Devatenáctiletý Jaroslav Řehák si v únoru u Městského soudu v Praze vyslechnul verdikt, který mu uložil 12 let za mřížemi za brutální vraždu jeho učitele Jana. Mladík se jí měl podle obžaloby dopustit z pomsty za špatné známky, které od učitele dlouhodobě dostával. Za vraždu s předchozím rozmyslem, spáchanou zvlášť surovým způsobem, chlapci hrozil trest odnětí svobody v rozmezí 15 až 20 let. Městský soud v Praze se ale rozhodl pro udělení trestu pod zákonnou sazbou, proti jeho rozsudku se tak odvolal jak žalobce, tak samotná obhajoba.

„Přívětivější kvalifikace jednání mého klienta by byla trestný čin zabití. Obžalovaný mohl být v silném rozrušení ze známkování poškozeného, mohl jednat pod jiným omluvitelným hnutí mysli, pociťoval smutek. Obžalovaný spáchal trestný čin v důsledku jiného zavrženíhodného jednání poškozeného,“ nechal se ve středu u odvolacího soudu slyšet Řehákův obhájce Martin Pavlík. „Domnívám se, že kvalifikace vraždy není přívětivá, protože soudní znalci vysvětlili, proč byla surovost a četnost útoků tak veliká. Po první ráně se u obžalovaného zpustila zlost a výbuch, nevnímal, co se v ten moment děje. Nevěděl, že něco takového nastalo,“ dodal.

Státní zástupce Radek Bělor naopak požadoval trest přísnější. „Uložený trest dostatečně nereflektuje způsob, kterým byl čin proveden, a okolnosti, za kterých byl čin spáchán. Malicherná, jednoduše řešitelná příčina, kterou bylo známkování obžalovaného, vedla k útoku na poškozeného, kterému obžalovaný nedal poškozenému vůbec žádnou šanci na přežití,“ uvedl u soudu.

Poukázal také na to, že Jaroslav v průběhu jednání neprojevoval žádnou lítost. „Z jeho výpovědi v hlavním líčení vyplývá trvající zlost vůči poškozenému. Že jej měl poškozený při zkoušení zesměšnit a ponížit. Podle mého názoru nelze tvrdit, že si obžalovaný uvědomuje, co spáchal a zda toho skutečně lituje. (...) Navrhuji, aby soud zrušil napadený rozsudek a znovu rozhodl tak, že obžalovanému uloží trest ve výměře čtrnácti let ve věznici s ostrahou,“ řekl.

Soud mu nakonec vyhověl - Řehák si podle pravomocného rozsudku odsedí 14 let ve věznici s ostrahou. O zločin zabití se nemůže jednat v žádném případě, poškozený by totiž vůči obžalovanému musel jednat nějakým zavrženíhodným způsobem. To, že jej vyzkoušel a dal mu známku, která se obžalovanému nelíbila, za zavrženíhodné jednání označit nelze. Při samotném aktu usmrcování došlo k tolika opakovaným ranám na hlavu a trup, že máme za to, že takový způsob se vymyká a je potřeba jej označit za zvlášť surový,“ nechal se slyšet předseda senátu Jiří Lněnička.

Co se stalo?

Jaroslav Řehák měl podle obžaloby svého učitele popravit mačetou přímo v budově školy loni v březnu v jeho vlastním kabinetu. K brutální vraždě se měl chlapec odhodlat den poté, kdy jej měl učitel oznámkovat nedostatečnou z předmětu sdělovací technika. Žák s učitelem podle státní zástupkyně vycházel špatně už delší dobu, s poslední pětkou u něj tak měl vygradovat pocit křivdy a frustrace. Jaroslav Ř. podle obžaloby původně zamýšlel, že učitele upálí, po nevydařeném zkoušení se ale rozhodl učitele usmrtit hned.

Video
délka: 00:21.17
Video se připravuje ...

Jaroslav u soudu. (10. května 2023) Blesk.cz - Daniel Šesták

V osudný den přišel Jaroslav zahalený celý v černém a vyčkával na toaletách, dokud neskončí hodina. Jakmile se učitel vrátil do svého kabinetu, vydal se tam za ním a zasadil mu zde několik smrtelných ran 60centimetrovou mačetou do krku a hlavy. Lékaři už napadenému učiteli nedokázali pomoct. Mladík se ke svým činům od počátku doznává, u soudu se nechal několikrát slyšet, že jej učitel šikanoval a k činu jej vyprovokoval.

Fotogalerie
37 fotografií