Jednoho dne obyvatelce Prahy zavolal muž, který se představil jako pracovník banky, u níž byla dotyčná klientkou. Sdělil jí, „že její doklady byly začátkem října použity k založení nového účtu v Brně,“ uvádí policejní mluvčí Jan Rybanský. Žena to sice označila za nesmyslné, ale nakonec argumentaci „bankéře“ uvěřila, poněvadž disponoval i důvěrnými informacemi o její osobě.

„Doplnil, že celá brněnská transakce je natočena na videozáznam a předána policii, která bude věc zkoumat. Panuje totiž podezření, že jsou v případu namočeni i pracovníci tamní pobočky. Je tedy velmi důležité, aby uzavřela všechny svoje účty, vybrala hotovost a vložila ji na nový účet,“ parafrázuje postup podvodníka mluvčí. Nový účet samozřejmě pseudobankéř zřídil, a aby podpořil svou důvěryhodnost, smluvil se se svým kolegou, který ženě zakrátko zavolal, aby jí také „pomohl“. Od peněz.

„Navázal na předchozí komunikaci s tím, že v tom poškozenou nenechá a s převodem peněz na nový účet jí rád pomůže. Podmínkou je ale naprostá mlčenlivost, to proto, aby byli pachatelé dopadeni,“ pokračuje Rybanský. Už samotný fakt, aby nikoho jiného nekontaktovala, a výslovně ne svého bankéře, je do očí bijící. Žena pod tíhou argumentů a výmluv uposlechla – tím spíše, že do celé operace se zapojil další „pseudoúředník“, který působil seriózně – byť vyžadoval komunikaci přes WhatsApp, což je další do očí bijící fakt.

Ztráta milion a půl

„V ženě tito »zaměstnanci banky« vzbudili velkou důvěru, a tak ze svých běžných účtů v průběhu několika dní postupně vybrala přes jeden a půl milionu korun. Po obdržení QR kódů přes WhatsApp je obratem vkládala prostřednictvím bitcoinmatů v Praze na adresy virtuálních peněženek podvodníků,“ uvádí mluvčí. „Že není něco v pořádku, zjistila poškozená až v průběhu posledních vkladů.“

U jednoho z bitcoinmatů si povšimla letáčku, který na podobné podvody upozorňoval. A v ženě vzniklo nové podezření. Proto kontaktovala svého bankéře a zjistila, že je zle. Dotyčný, jenž se za pracovníka banky vydával, byl opravdu jejím pracovníkem – ale o ničem nevěděl. „Podvodníci se za něj jen vydávali.“

Co dělat?

Rozkrýt tento podvod, dopátrat konkrétní podvodníky, bude pro policisty téměř neřešitelný oříšek. Nic z toho by se ale nemuselo stát, kdyby byla na místě opatrnost a obezřetnost. Policie proto před podobnými skutky varuje veřejnost.

Nejlépe je takový hovor ukončit, nijak dál nekomunikovat a informace si ověřit přímo ve svém peněžním ústavu. Bohužel stále se najdou poškození, kteří těmto podvodníkům uvěří a nenávratně pošlou všechny své životní úspory do neznáma,“ píše Rybanský. „Zaměstnanci v bankovnictví prostřednictvím mobilní aplikace Whatsapp nekomunikují, stejně tak nikdy nepožadují provést takovéto transakce, tedy, aby kdokoli zrušil účet a převedl vybranou hotovost prostřednictvím bitcoinmatů na kryptoměnu.“

Video
Video se připravuje ...

Okrádání a vyhrožování seniorům. Jak Blesk pomohl zatočit se známými šmejdy? Videohub

Fotogalerie
7 fotografií