Návrh na obžalování Sováka podali vyšetřovatelé případu po necelých dvou letech. „V trestní věci týkající se ovlivňování soudních rozhodnutí byl policejním orgánem dnešního dne (v pondělí) doručen Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spisový materiál s návrhem na podání obžaloby na pět obviněných osob,“ řekl dozorující státní zástupce Radiožurnálu. Podle Radiožurnálu čelí obvinění kromě bývalého soudce v ještě Sovákův známý Milan B., arménský podnikatel a malíř Gagik T., soukromý detektiv Robert P. a přítelkyně Milana B. Charlotte M.

Úplatek v hodnotě 50 milionů?

Sovák je stíhaný také za to, že údajně převzal úplatek 100 000 korun od nyní již bývalého advokáta Jiřího T. Ten podle dřívějších informací serveru SeznamZprávy policii řekl, že předal Sovákovi peníze, protože chtěl jeho přímluvu, aby si jiný soudce Vrchního soudu v Praze podrobně prostudoval konkrétní spis. Sovák nakonec podle detektivů nedokázal požadovanou službu zařídit a Jiřímu T. peníze vrátil. Zatímco oba muži původně vinu odmítali, advokát se posléze přiznal a loni v červnu soud schválil Jiřímu T. dohodu o vině a trestu, podle které má zaplatit peněžitý trest jeden milion korun.

Sovák nechtěl aktuální vývoj případu komentovat. „Bez komentáře. Respektuji pokyn svého obhájce,“ napsal Radiožurnálu. Soudce Sovák podle kriminalistů nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Podle vyšetřovatelů si tak počínal zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana B. Policie řeší mimo jiné to, zda chtěl Sovák úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební firmu Metrostav.

Podle nedávného zjištění Radiožurnálu policie Sováka obvinila ještě v dalším případu. Podezřívá ho, že neoprávněně získával údaje z neveřejných informačních systémů.

Video
délka: 05:03.60
Odemknout video

Zinscenovaný soudní proces s československými hokejisty. Místo mistrovství na ně čekaly uranové doly Videohub

Fotogalerie
5 fotografií