Vše začalo emailem nad kterým si nyní okradený muž trhá vlasy. Kdyby na dopis nereagoval, mohl si ušetřit několik milionů. Email obsahoval dopis, v němž jakási lékařka ze Sýrie žádala o pomoc. Mělo jít o výhodné podnikání, nakonec bylo vše jinak. 

Lákavá nabídka

Podvodná lékařka lákala na výnosný obchod s antibiotiky. „Žena tvrdila, že do jejich nemocnice přišel nový ředitel, který lékařům zakázal mít u sebe hotovost. Z toho důvodu shání někoho, kdo by jí peníze schoval a za to dostane 30% z této částky,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Zdánlivě lákavé nabídce muž ale bohužel uvěřil. 

Následně přišel další mail, v něm bylo vyfoceno 3,4 milionů dolarů a žádost o zaplacení výloh, které jsou třeba k zaslání peněz ve výši 2.400 Eur. Muž peníze zaslal a s nimi i další dvě platby v hodnotě 3 750 Eur.

Když ne muži, tak aspoň bance se platby zdály být podezřelé, proto je zablokovala. Muž je ale v bance ověřil a potvrdil. „Následovala další emailová komunikace s podvodníky, kteří napsali, že zmiňovaných 3,4 milionu dolarů je speciálně zašifrováno a k jejich odšifrování je potřeba speciální chemikálie a přístroj,“ řekl Daněk. Muž si vzal půjčku a s penězi si to namířil do Belgie, kde už na něj čekal jistý muž, který si převzal dalších 31 tisíc Eur. Následovalo ještě osm podobných schůzek, na kterých postupně muž předával desetitisíce Eur.

V prosinci náhle podvodník komunikaci ukončil a muži začalo být vše podezřelé, proto se obrátil na policii. Pachatelům hrozí až osm let v base. Policie varuje před podobnými emaily. Nevěřte jim a raději je ignorujte.