Skupina podle policie v letech 2013 až 2018 založila více než 20 obchodních společností, část z nich ale nevykonávala žádnou reálnou činnost. Obvinění údajně fakturovali různé neexistující služby, například úklidové.
Jan Kočka je venku z vazby: Podle soudu pro ni není důvod, svědky už neovlivní, ale trestní stíhání pokračuje

Nechal si proplatit stamiliony
Česká televize (ČT) dříve informovala také o tom, že jednou z obviněných společností je Kočkova úklidová firma Prostor. „Jan Kočka jako statutární zástupce společnosti Prostor v úmyslu zkrátit daň nechal zaúčtovat faktury za fiktivní služby ve výši 406 milionů korun,“ píše se podle ČT v policejním usnesení o zajištění nemovitosti z roku 2018. Kočka v televizi jakoukoli vinu odmítl.
Nejde o první problém
Jan Kočka má přitom vroubek u pražské policie už z letošního července. Tehdy byl spolu s dalšími dvěma muži zadržen v jednom ze známých pražských klubů. „Trojice v půlce června vyhrožovala a následně fyzicky napadla poškozeného (57), kterého násilím nutila k převodu jeho firmy. Při odchodu mu jeden z mužů vyrval ze zdi bezpečnostní kameru, která celý incident natáčela. Poškozený po napadení utrpěl zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice,“ popsala tehdy policejní mluvčí Violeta Siřišťová.
Kočka nakonec zamířil do vazby kvůli podezření, že by na svobodě mohl ovlivňovat svědky. Z vazby byl koncem července propuštěn. „Odpadl důvod koluzní vazby,“ sdělil Blesku Aleš Cimbala - mluvčí Městského státního zastupitelství. „Osoby byly propuštěny na svobodu, avšak jejich trestní stíhání dále pokračuje,“ dodal Cimbala.Vlivná rodina
Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďuričko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení. Kočka spolu se dvěma dalšími muži čelí také obvinění z vydírání. Trojice podle policie napadla sedmapadesátiletého muže a nutila ho k převodu firmy.
Vyjádření policejní mluvčí k zadržení Jana Kočky Robert Klejch