Pátrání policistů po muži, který od pátečního útoku kyselinou na exkolegyni z Aero Vodochody prchal, ukončil v úterý zásah jako z akčního filmu. Muže zadrželi kolem 15:00 v centru Prahy několik hodin poté, co na úřadu práce v Bělehradské ulici zastřelil zaměstnankyni, paní L. Na svědomí má také zranění policisty, kterému v sobotu při zásahu v bytě Jiřího D. ublížil výbuch nástražného systému.

Podle deníku Právo Jiřího D. pouhý den před vraždou úřednice poslal soud do vězení - původní desetiměsíční podmínku mu změnil na trest nepodmíněný poté, co porušil omezení a zákazy nařízené soudem. Deníku to potvrdila mluvčí Okresního soudu Praha-východ Zuzana Steinerová. „Odsouzený v prodloužené zkušební době nedodržel stanovená omezení, proto bylo ve veřejném zasedání 28. června rozhodnuto, že se mu nařizuje výkon podmíněně odloženého trestu odnětí svobody v trvání deseti měsíců, pro který se zařazuje do věznice s ostrahou,“ uvedla.

Podmíněný trest dostal Jiří D. v roce 2017 poté, co ho dal k soudu jeho někdejší zaměstnavatel. Poté, co Aero Vodochody neprodloužilo Jiřímu D. pracovní smlouvu kvůli konfliktům ve firmě, začal Jiří D. na internetu firmu šikanovat - zveřejňoval videa, v nichž firmu pomlouval, tvrdil, že se v ní rozkradly desítky milionů a očerňoval i její zaměstnance. Soud mu nařídil veškerá videa odstranit a dál hanlivá videa a texty o firmě nezveřejňovat, to však Jiří D. nedodržel - další videa zveřejnil na YouTube například v roce 2019.

„Bankrotová reakce“?

Podle Práva mu nejprve soud prodloužil zkušební lhůtu z původních dvou let ještě o rok, pak ale přikročil k trestu nepodmíněnému. Mluvčí také uvedla, že se Jiří D. pondělního jednání neúčastnil a rozhodnutí soudu zatím neobdržel, není tedy pravomocné. Soud sice rozhodl den před vraždou, tedy až poté, co Jiří D. s krutou mstou začal, a v době, kdy už se skrýval před policisty, nejspíš ale už v tu dobu tušil, že se vězení nevyhne. Právě hrozba vězení tak mohla být impulzem, kvůli němuž zločinec začal konat. 

Video
Video se připravuje ...

Takhle policisté dopadli šíleného vraha v centru Prahy 

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové mohl dojít do bodu, kterému se říká „finální bankrotová reakce“. „To znamená, že mizí morální brzdy a otevírá se cesta pro to, vzít svou spravedlnost do vlastních rukou,“ nastínila pro Blesk Čírtková. Muž podle ní mohl trpět poruchou osobnosti. „Nepřátelství v sobě hýčkal velmi dlouhou dobu, jakékoli odmítnutí de facto bral jako úpornou křivdu. Takže to vše skutečně odkazuje k tomu, že byl ve své mysli vůči světu značně posunutý,“ popsala s tím, že dle jejího názoru se blíží k osobnostem, které se ve forenzní psychologii označují jako vztahovačně paranoidně kverulantně založené osobnosti.

Jiřího D. obvinili z vraždy a dalších trestných činů, Obvodní soud pro Prahu 2 ho v pátek dopoledne poslal do vazby. Hrozí mu 20 až 30 let vězení nebo i doživotí.

Fotogalerie
94 fotografií