Bývalý primátor čelil obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení pravidel hospodářské soutěže. Spolu s ním byli obviněni i někdejší radní pro IT a dopravu Eva Vorlíčková a Josef Nosek a bývalý šéf magistrátních informatiků Jan Teska. Podle tvrzení obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard, kterou magistrát oslovil jako jedinou v rámci jednacího řízení bez uveřejnění.

Pražští radní jednomyslně schválili navazující kontrakty s Haguess poté, co jim to doporučila hodnotící komise. Obžalobě původně čelili všichni hlasující, větší část z nich už ale justice pravomocně osvobodila. Zbývající obžalovaní poukazovali na to, že opencard byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Soudkyně Denisa Durdíková rozhodnutí soudu okomentovala následovně: „Obžalovaní jednali v návaznosti na jednání předešlého vedení hlavního města. Nebyl zde tedy prokázán trestněprávní aspekt a jejich jednání se nedá považovat za trestný čin. Obžalovaní také vycházeli z doporučení odborníků, nešlo tedy o jejich svévolné rozhodnutí.“ 

Durdíková také zkritizovala posudek České znalecké, o který se opírala obžaloba. „Tento znalecký ústav vykročil z mezí objektivity formulovaných závěrů a činil i závěry, které mu vůbec nepříslušely,“ uvedla. Soud se tak přiklonil k posudkům obstaraným obhajobou. 

„Trvalo to celkem osm let, takže člověk má sice radost, ale je z toho dost omlácený,“ komentoval rozhodnutí soudu Hudeček.

Budou chtít odškodnění

Tomáš Hudeček i Eva Vorlíčková se shodli, že budou požadovat odškodnění minimálně za soudní výlohy. „Celé to soudní jednání bylo velmi finančně náročné. Někteří z nás vypověděli  třeba i životní pojistky, aby to mohli poplatit, i z toho důvodu budeme žádat odškodnění,“ řekl Hudeček. 

„Jak se dnes zjistilo, předešlé posudky byly zmanipulované, i proto jsme si museli nechat udělat posudky vlastní. Jeden nás vyšel na milion korun a platilo to 5 lidí. Myslím si, že to by nám stát měl rozhodně kompenzovat,“ řekla Vorlíčková.

Státní zástupce Tomáš Lejnar požadoval pro Hudečka i ostatní obžalované podmíněné tresty za porušení povinnosti při správě cizího majetku a za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Chtěl také, aby obžalovaní nahradili hlavnímu městu škodu. Praha ji vyčíslila na 23,2 milionu korun. Lejnar si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolá. Obžalovaní se práva na odvolání vzdali.

Soud tuto kauzu řeší už potřetí. Loni odvolací senát vrátil případ k novému projednání Městskému soudu v Praze. Prvoinstanční soud rok před tím v prosinci uložil dvouleté podmíněné tresty bývalému primátorovi Tomáši Hudečkovi (dříve TOP 09) a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi. Bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková a šéf magistrátních informatiků Jan Teska dostali tříletou podmínku.

Vyměněný soudce

V kauze opencard je obžalovaný také Hudečkův předchůdce ve funkci primátora a současný poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Aktuální proces se ho ale netýká, protože jeho stíhání bude moci pokračovat až poté, co mu skončí poslanecký mandát.

Původní dozorující státní zástupkyní kauzy byla Dagmar Máchová, kterou policie minulý měsíc navrhla obžalovat v tzv. kauze Bereta, jež se týká vynášení informací z trestních řízení. Původní předseda soudního senátu Alexander Sotolář o případ přišel z rozhodnutí pražského vrchního soudu poté, co vyšlo najevo přepisování soudních protokolů. Ministryně spravedlnosti ho chce v kárném řízení zbavit taláru. Sotolář i Máchová jsou postaveni mimo službu.

Fotogalerie
10 fotografií