Únos malé Sofinky, který se odehrál 16. dubna 2019 na ulici za bílého dne, podle obžaloby provedli dva muži – vedle matčina syna z předchozího vztahu viní státní zástupkyně z činu ještě matčina známého. Oběma mužům může soud za únos spáchaný organizovanou skupinou uložit rovněž až osm let odnětí svobody.

Únosci dívku vytrhli babičce, která s ní šla na autobus. Matka čekala v autě, kterým pak s dcerou přes Brno pokračovala do Rakouska. Policie ji zadržela na vídeňském mezinárodním letišti.

Byl to můj zoufalý čin, který jsem udělala v nějakém zkratu, byla jsem už na dně. Chtěla jsem takhle na sebe upozornit, aby se ta moje situace začala řešit. Psala jsem na ministerstvo, panu prezidentovi, na různé organizace, ale nikdo mi nepomohl, nikdo,“ řekla ve středu soudu žena, která dříve provozovala soukromou mateřskou školku a která je od svého zadržení ve vazbě. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 Libor Holý ji vyslýchal prostřednictvím videokonference, protože minule se k hlavnímu líčení odmítla nechat eskortovat.

Matka měla s dcerou soudně povolený jen asistovaný styk za dohledu sociální pracovnice, a to na hodinu jednou za 14 dní. V okamžiku únosu zrovna babička dívku vedla na toto setkání.

„Dceru jsem určitě nezavlekla do ciziny pod nějakou výhrůžkou. Dcera byla spokojená a šťastná, že jsme konečně spolu. Myslím, že by šla se mnou kamkoliv. Nespatřuju v tom důvod, proč mě obvinit,“ prohlásila obžalovaná žena. Připustila ale, že unesená holčička zpočátku v autě plakala, než ji poznala. Totéž uvedl i obžalovaný syn, který vypověděl, že matka mu o únosu řekla až na místě a že předtím kouřil marihuanu.

„Hrozně křičela, naříkala“

„Matka na mě zakřičela, ať jdu pro ségru, tak jsem šel. Vzal jsem ji pod ramenama, říkal jsem jí: jsem tvůj bráška. Začala hrozně křičet, naříkala. Utíkal jsem s ní k autu, připoutal ji do autosedačky a odjeli jsme,“ popsal dvacetiletý mladík. „Vždycky jsem chtěl mít ségru, mám ji hrozně moc rád,“ řekl soudu plačtivě. Dodal, že jeho vztah k matce se kvůli únosu změnil. I předtím se prý nevídali často, žil se svým otcem. „Ona pořád měnila přítele, bylo to divný,“ podotkl.

Žena předtím soudu zdůrazňovala, že oba její synové ji milují a navštěvují ji ve věznici. „Myslím, že jsem matka, která své děti vychovala dobře. S dcerou jsme byly násilně odtrženy od sebe, bude tím po zbytek života trpět,“ prohlásila. „Otec použil dceru jako nástroj pomsty na mě kvůli tomu, že jsem odešla,“ doplnila.

Matka se synem se ve výpovědích neshodli na tom, jakou roli hrál při únosu druhý z mužů. Syn tvrdí, že muž se měl na únosu rovněž podílet, ale nakonec se nepřidal a odešel dřív do auta. Matka uvedla, že se s mužem znala přes internet a ten den ho viděla poprvé. Na místě byl podle ní jen proto, že mu slíbila odvoz do Brna na autobus.

Video
délka: 01:18.31

Státní zástupkyně Markéta Mizerová k případu matky, která se podle obžaloby podílela na únosu své dcery v pražské Uhříněvsi. David Zima

Fotogalerie
22 fotografií