„Cítím se vinen,“ prohlásil Niclas S. Do Prahy podle své výpovědi přijel na dovolenou, spolu s bratrem celý den popíjeli. V pozdním odpoledni si pořídil v obchodě spreje, které ale neplánoval v českém hlavním městě použít. K večeru dvojice přešla Karlův most. U něj hledal mladší z bratrů místo, kam by si mohl odskočit na záchod. Cizinec uvedl, že tehdy nasprejoval nápis na most, starší bratr u toho ale nebyl. „Až později jsem se dozvěděl, že šlo o pilíř Karlova mostu,“ uvedl Niclas S.

Starší z bratrů jeho výpověď potvrdil. Uvedl, že do obchodu se spreji nešel. Večer pod mostem pak čekal na bratra, o kterém si myslel, že šel na záchod. Stál v místě, kde na něj neviděl. Až později ho spatřil se spreji, jak stříká nápis na stěnu. Vzápětí je zadržela policie. Benjamin W. podle své výpovědi nikdy žádné graffiti nikam nenastříkal, v Německu ani v zahraničí. Niclas S. uvedl, že v Německu již dříve posprejoval stěnu u smetiště.

Trestní příkaz obhájce nepřijal

Soudkyně Pavla Hájková cizincům v červenci za poškození cizí věci uložila trestním příkazem roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody 40 tisíc korun. Jejich obhájce však podal proti rozhodnutí odpor, a kauza se tak projednává v hlavním líčení. Mužům hrozí až tříleté vězení.

Cizinec nápis na Karlově mostě nastříkal v polovině července. Restaurátoři začali nápis o rozměrech pět krát dva metry z pilíře mostu odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 tisíc korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Video
délka: 00:18.73

Soud s německými bratry kvůli posprejování Karlova mostu Michaela Kalkusová

Fotogalerie
13 fotografií