Pražský soud se začal věnovat události z 21. dubna loňského roku, kdy skupina nizozemských turistů po popíjení alkoholu v parku přišla na terasu restaurace Polpo v Obchodním centru Quadrio v centru metropole. Po vzniklé rozepři se rozpoutala bitka, při které utrpěl vážná zranění číšník restaurace Miroslav V. Zatímco někteří z aktérů tohoto incidentu z ciziny vyvázli bez viny nebo s podmínkou, dva zmiňovaní bratři stále na rozsudek čekají.

V průběhu prvního dne soudního líčení bylo mimo jiné rozhodnuto o prodloužení vazby pro oba bratry z Nizozemska. O tento krok požádali sami obžalovaní. Jak podotkl soudce Tomáš Kubovec, šlo o nestandardní žádost. Během prvního dne se oba bratři podrobili soudnímu výslechu, promluvil také napadený číšník, který má téměř rok po události stále zdravotní i psychické problémy. Ještě během včerejška oba obžalovaní využili příležitosti a Miroslavu V. se tváří v tvář omluvili.

Psychiatrický rozbor útočníků i číšníka

Dnes ráno soudní líčení začalo vyjádřením soudní znalkyně v oboru psychiatrie Aleny Gayové, která dle svých slov nezjistila ani u jednoho z mužů žádnou duševní poruchu. „Poznávací, ovládací ani rozpoznávací schopnosti jsem neshledala snížené. Pokud bude prokázáno, že byli pod vlivem alkoholu, jejich ovládací schopnosti by byly narušeny jemně, nikoliv podstatně,“ sdělila odbornice.

Psychiatr Petr Navrátil se ze stejného odborného hlediska věnoval posudku napadeného číšníka. Znalec uvedl, že u Miroslava V. byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha, která vzniká po závažné stresové zátěži. Obrovská většina těchto projevů prý ustupuje po dvou letech od prožitku. „Menší část zůstává i po dvou letech, pak mluvíme o posttraumatické změně osobnosti. Domnívám se, že prognóza v tomto případě by měla být spíše dobrá,“ uvedl u soudu Petr Navrátil.

Bojové umění a psychologie

Znalec v oboru sportu a bojových umění Alois Konečný u soudu sdělil, že nelze prokázat znalost těchto umění ani u jednoho z obžalovaných. Při útoku na číšníka neměli stabilní postoj. „Opravdu trénovanému člověku by stačil jeden úder či jeden kop a bylo by vyřešeno,“ sdělil s odkazem na mnoho úderů, kterým Miroslav V. čelil, soudní znalec.

Bratři Aräsh a Armin N. u Městského soudu v Praze 2, 15. dubna 2019.
Bratři Aräsh a Armin N. u Městského soudu v Praze 2, 15. dubna 2019.
Autor: Blesk:Michal Protivansky/CNC

Odborník na oblast psychologie Petr Weiss prezentoval rozbor osobností obou útočníků z Nizozemska. Bratry označil jako osobnosti nadprůměrně inteligentní, které nemají vyšší sklony k agresivnímu chování a jsou dostatečně stabilní. Možnost návratu do společnosti v případě Armina i Aräshe zhodnotil příznivě.

Výslech manažera a svědků

Během soudního líčení došlo na výslech Milana M., který byl v době incidentu v restauraci přítomen coby její manažer. Soudce Tomáš Kubovec se během výslechů svědků soustředil i na okamžik z videozáznamu, kdy se již nizozemská skupina chystala odejít, manažer ale měl do jednoho z mužů strčit, čímž mělo dojít k vlastní bitce. Manažer Milan M. již během policejního výslechu uvedl, že bylo jasné, že výtržníci neodejdou. Chtěl pouze chránit personál a návštěvníky restaurace. Dle Milana M. cizinci kopali do stolu, plivali a stavěli se do bojového postavení.

Přitěžující okolností pro Armina Nahviho může být také incident z noci na 21. dubna loňského roku, tedy necelý den před útokem v restauraci. Došlo tehdy k napadení jednoho muže před klubem v Dlouhé ulici poté, co jeden z Nizozemců zezadu objal neznámou ženu. Vznikla hádka, po které jeden z návštěvníků dostal ránu pěstí. Svědek incidentu dnes u soudu jako agresora označil právě Armina Nahviho.

Po vyslechnutí všech znalců a svědků soudce hlavní líčení ukončil. Bratři Armin a Aräsh Nahvi se vrátili do vazby, soud s nimi bude pokračovat v úterý 30. dubna.

Soud s nizozemskými bratry
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
 
14:32
16. 4. 2019

Soud je pro tento den u konce. Soudce Tomáš Kubovec ještě na žádost státní zástupkyně přečetl výpovědi dalších svědků. Hlavní líčení posléze skončilo, soudce vyhlásil jeho pokračování na úterý 30. dubna. Nizozemští bratři Armin a Aräsh N. se vracejí do vazby.

 
14:08
16. 4. 2019

Soud s nizozemskými bratry pro tento den končí výslechem dalších dvou svědků, mezi kterými byla další známá manažera Milana M. a jeden z číšníků. Došlo k opětovnému převyprávění celého incidentu, který však nové poznatky nepřinesl.

 
13:47
16. 4. 2019

Mezi dalšími svědky byl i muž ze sousední restaurace, který byl v době bitky na kávě s přáteli. Jako další promluvil barman z restaurace Polpo, kde k incidentu došlo. Kromě obdobného popisu celé události dodal, že zážitek byl velice silný pro všechny zaměstnance. „Všechny v práci nás to sebralo. Šlo o kolegu, kterého měli všichni rádi,“ sdělil barman vzhledem k napadenému číšníkovi. Barman dle vlastních slov pracoval i v zahraničí, takovou věc ale nikde jinde nezažil.

 
13:22
16. 4. 2019

Tlumočnice, která sedí mezi oběma obžalovanými bratry, neustále překládá všechny hovory v soudní síni. Aräsh N. vše poslouchá s hlavou skloněnou, zřejmě z důvodu soustředění se na anglický překlad, zatímco Armin N. během hovorů zpříma pozoruje jednotlivé výpovědi.

 
13:16
16. 4. 2019

Soud se nadále věnuje dalším svědkům bitky mezi holandskými turisty a pracovníky z restaurace. Kamarádka manažera Milana M. víceméně zopakovala příběh tak, jak ho podal manažer. „Musím říct, že i ve skupince cizinců byl jeden, který se naopak snažil bitku roztrhnout,“ uvedla svědkyně, která dle svých slov po příjezdu policie obcházela se strážci zákona okolní restaurační zařízení, jestli Nizozemci nejsou v některém z nich.

 
12:41
16. 4. 2019

Po polední přestávce se u soudu objevil psycholog Petr Weiss, který provedl odborný rozbor osobností obou nizozemských bratrů. V případě Armina N. prý neshledal vyšší sklony k agresivnímu chování, jeho možnou motivací mohl být pocit ohrožení a stresu. „Je to jedinec nadprůměrně inteligentní, jeho osobnost je bez výraznějších anomálií. Je dostatečně stabilní,“ sdělil Weiss. Případný návrat tohoto muže do společnosti psycholog hodnotí příznivě. Prakticky stejně se posléze odborník vyjádřil k osobě Aräshe N.

 
11:39
16. 4. 2019

Soud vyslechl odborný posudek na zdravotní stav číšníka Miroslava, který po rvačce s Nizozemci utrpěl těžké zranění a skončil v bezvědomí. Jak již včera číšník sdělil, přetrvávají u něj psychické problémy, užívá medikamenty, špatně spí a je v pracovní neschopnosti. Znalec v oboru psychiatrie Petr Navrátil potvrdil, že u muže byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha, která vzniká po závažné stresové zátěži.

Na dotaz soudce Tomáše Kubovce, jaká je v tomto případě prognóza do budoucna, znalec uvedl, že obrovská většina těchto poruch odeznívá do dvou let od prožitku. „Menší část zůstává po dvou letech, pak mluvíme o posttraumatické změně osobnosti. Domnívám se, že prognóza v tomto případě by měla být spíše dobrá,“ uvedl u soudu Petr Navrátil.

 
11:04
16. 4. 2019

U soudu se nyní řeší znalecký posudek v oboru sportu a bojových umění. Znalec Alois Konečný došel k závěru, že nelze jednoznačně bezpečně tvrdit, že obžalovaní systematicky cvičí bojové umění či bojový sport, lze tedy pouze spekulovat. Poškozený číšník Miroslav dostal během útoku spoustu úderů, při kterých útočník stál v nestabilním postoji. „Opravdu trénovanému člověku by stačil jeden úder či jeden kop a bylo by vyřešeno,“ sdělil znalec.

 
10:22
16. 4. 2019

Před soudem vypovídala pracovnice restaurace, po které přišla i svědkyně Diana K. Ta byla přítomna během údajného prvního incidentu skupinky Nizozemců, která se měla odehrát už v noci na loňského 21. dubna před jedním z klubů v Dlouhé ulici v centru Prahy. Byla to noc před bitkou na terase restaurace.


Tam měl jeden z cizinců zezadu svědkyni obejmout. Svědkyně stála v hloučku kamarádů, došlo k rozepři, po které jeden z českých návštěvníků klubu dostal od cizince pěstí. Svědkyně nebyla schopna identifikovat, jestli tento útočník sedí v soudní síni, pouze popsala, že měl na sobě žluté tričko. Nyní však u soudu vypovídá přítel svědkyně, který byl u incidentu také. Jako útočníka označli obžalovaného Armina N.

 
10:07
16. 4. 2019

„Chtěl bych uvést, že před akcemi manažera restaurace docházelo dle mých znalostí pouze k verbální hádce. Jak už jsem řekl, myslím si, že manažer a jeden z mých kamarádů jsou zodpovědní za to, že rvačka začala. Proto jsme se do ní já a poškozený číšník dostali,“ okomentoval výpověď Milana M. obžalovaný Armin N.

 
9:59
16. 4. 2019

Zatímco obžalovaný Aräsh N. bedlivě poslouchá překlad tlumočnice, druhý obžalovaný Armin N. si chvílemi píše během výpovědí poznámky na papír.

 
9:44
16. 4. 2019

Jeden z návštěvníků se měl posléze omluvit a chtěl odejít, druhý se prý ale začal rozčilovat a dělat nemístné narážky. „Zpoza rohu přistoupili další členové skupinky, začali pokřikovat. Jeden z cizinců začal vstupovat do prostoru terasy, stoupl jsem si, aby nevstupovali. Byli tam starší lidé a matky s dětmi,“ vysvětlil manažer. Soudce Tomáš Kubovec upozornil, že z videozáznamu to poté vypadá, že skupinka chtěla odejít, manažer ale měl do jednoho strčit, což vyvolalo finální bitku. Manažer ale už při policejním výslechu uvedl, že dle jeho názoru věděl, že neodejdou. Chtěl pouze chránit personál a návštěvníky restaurace. Dle Milana M. návštěvníci kopali do stolu, plivali a stavěli se do bojového postavení.

 
9:39
16. 4. 2019

Před soudem vypovídá Milan M., který byl v době incidentu manažerem restaurace. Uvedl, že v době příchodu nizozemské skupiny seděl u stolu se známými, takže příchozí nemohli tušit, že jde o zdejšího manažera. Dva členové skupinky se posadili k rezervovanému stolu, měli s sebou vlastní nápoj. „Upozornil jsem je, že stůl je rezervován a že sem nemohou přijít s vlastním pitím. Říkali, že mě to nemusí zajímat, ale kamarádka jim řekla, že může, protože jsem manažer,“ uvedl Milan M.

 
9:33
16. 4. 2019

Oba obžalovaní dnes k soudu přišli v novém oblečení, působí vyrovnaně. S klidnými výrazy poslouchají výpovědi znalců a dalších účastníků líčení, které jim simultánně do angličtiny tlumočí překladatelka.

 
9:16
16. 4. 2019

Druhý den soudního líčení s nizozemskými bratry začal informacemi od doktorky Aleny Gayové, znalkyně v oboru psychiatrie. Ta posuzovala oba obžalované. Odbornice u nich nezjistila v minulosti, v době páchání trestné činnosti či v době znaleckého vyšetření žádnou duševní chorobu nebo poruchu. „Poznávací, ovládací ani rozpoznávací schopnosti jsem neshledala snížené. Pokud bude prokázáno, že byli pod vlivem alkoholu, jejich ovládací schopnosti by byly narušeny jemně, nikoliv podstatně,“ sdělila odbornice. Ta zároveň uvedla, že téměř s jistotou lze říct, že jednání útočníků nebylo vedeno v afektu.

Fotogalerie
28 fotografií

Video
délka: 00:16

Nizozemské mlátičky přicházejí k soudu, 16. dubna 2019 Daniel Vitouš