Obžalovanému hrozilo 15 až 20 let odnětí svobody nebo i vyšší, výjimečný trest, který soudu dávala ke zvážení státní zástupkyně. „Soud dospěl k závěru, že ještě nejsou dány podmínky pro to, aby přistoupil k uložení výjimečného trestu. Soud nechce v žádném případě zlehčovat brutalitu činu a následky, které poškozené vznikly. Musel ale zohlednit fakt, že obžalovaný naplnil znaky trestného činu vraždy ve stadiu pokusu,“ uvedl předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová.

Chtěl „jenom znásilnit“

Jiří M. svou sousedku napadl v listopadu 2017 v domě v pražských Holešovicích, kam se drobná dívka přistěhovala o měsíc dříve. Když podnapilému mladíkovi, kterého znala od vidění, otevřela dveře, přiložil jí podle verdiktu nůž na krk a donutil ji, aby s ním odešla do jeho bytu. Tam jí nejdřív řekl, že ji chce „jenom znásilnit“, což udělal. Když se mu pak dívka pokusila utéct, chytil ji a údajně jí začal vyhrožovat smrtí. Znovu ji znásilnil, a když křičela bolestí, bil ji pěstmi do obličeje a břicha. Navíc ji škrtil a v intimních partiích ji pořezal nožem.

Ostatní nájemníci, kteří z bytu slyšeli naříkání, potom zavolali policii. Hlídka musela vykopnout dveře, protože Jiří M. odmítl otevřít. Napadání trvalo několik hodin a dívka po něm skončila v nemocnici, kde se musela podrobit operacím. Podle soudkyně ji dělily od smrti jen desítky minut, protože kvůli zlomení jazylky jí reálně hrozilo udušení. „Míra intenzity a brutality útoku byla extrémní. Surovost se vymykala z rámce jednání, kterým bývají naplněny znaky těchto trestných činů,“ podotkla Cihlářová.

Jiří M. prošel pěstounskou péčí a výchovným ústavem, v Holešovicích pracoval načerno jako kuchař. V minulosti byl ve vězení za ublížení na zdraví, protože napadl majitele jiné restaurace. Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové ho loni v březnu potrestal českobudějovický soud čtyřmi roky vězení za znásilnění mladistvé dívky, kterou si vyhlédl ve vlaku.

Možnost nápravy je snížená

Psycholog a sexuolog Petr Weiss uvedl, že možnost mladíkovy nápravy je podstatně snížená a že ho zároveň nelze poslat do ústavního ochranného léčení. Netrpí totiž duševní chorobou, sexuální deviací ani závislostí. Motiv k napadení sousedky není zcela jasný. Muž totiž tvrdí, že si na útok nepamatuje, a k věci odmítl vypovídat. „Jeho trestná činnost je sexuálně motivovaná, ale není podmíněná sexuální poruchou. Souvisí spíše s jeho osobností. Jde především o vrozené dispozice, které se výchovou buď zdůrazní a projeví, nebo zůstanou po celý život latentní,“ řekl Weiss v pondělí u soudu.

Vedle náhrady nemajetkové újmy pro napadenou dívku má Jiří M. zaplatit dalších 193 000 korun zdravotní pojišťovně a 50 000 ministerstvu spravedlnosti, které oběti poskytlo peněžitou pomoc.

Fotogalerie
7 fotografií