Mladík se vraždy dopustil 17 dní po dovršení zletilosti. Krajský soud v Praze mu uložil trest na spodní hranici sazby, která činí deset let. Vrchní soud pak rozhodl o mimořádném snížení na osm let.

„Nejvyšší státní zástupce ve svém dovolání namítal, že pro takové mimořádné snížení trestu pod hranici trestní sazby nebyly dány zákonné důvody,“ uvedl Zemanův mluvčí Petr Malý. Nejvyšší soud zrušil verdikt odvolacího soudu a rozhodl sám tak, že zamítl odvolání obviněného. „Tím fakticky učinil pravomocným prvostupňový rozsudek s původně vyměřeným desetiletým trestem odnětí svobody,“ popsal Malý.

Rodinné tragédii předcházely dlouhodobé spory, které v dobřichovickém domku vyvrcholily loni posledního červnového dne. Devětačtyřicetiletá matka synovi dopoledne odmítala podepsat výpis z vysvědčení, což bylo podle soudních znalců zřejmě poslední kapkou, s kterou se frustrovaný mladík už nedokázal smířit a na matku zaútočil nožem - bodnul ji do krku.

Student se k činu přiznal. Uvedl, že matka ho šikanovala a že kvůli tomu trpěl psychickými problémy. V době skutku užíval předepsaná antidepresiva.

Psychologové uvedli, že mladík má IQ 133, nezneužíval žádné návykové látky ani netrpí žádnou duševní chorobou. V okamžiku vraždy ho ovládl silný vztek, což mírně snížilo jeho ovládací schopnosti.

Video
délka: 00:46.49

Muž podřízl krk vlastní matce: Policie prošetřuje vraždu v Dobřichovicích Aktu.cz

Fotogalerie
15 fotografií