„Odvolání se zamítá. Zranění, která poškozený utrpěl, mu nemohl objektivně způsobit nikdo jiný než obžalovaná,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Vražda se stala v neděli 27. srpna 2017 v ubytovně v Libuši, kam si Stepanová zhruba měsíc před incidentem nastěhovala třiačtyřicetiletého kolegu z brigády. Oba od pátku popíjeli alkohol, pohádali se a Stepanová pak spolubydlícího opakovaně bodla velkým kuchyňským nožem a mlátila ho prázdnými lahvemi od vodky. Mimo jiné mu probodla plíci a poranila srdce. Muž sice ještě stihl dojít před ubytovnu a počkat tam na lékařskou pomoc, o několik hodin později však zemřel v nemocnici na operačním sále.

Cizinka, která do Česka přijela na sklonku roku 2016 a živila se uklízením a dalšími brigádami, vinu odmítá. Zatímco u pražského městského soudu na jaře tvrdila, že si na útok nepamatuje, při dnešním projednání svého odvolání uvedla, že si vzpomněla. „On mě napadal a bil. Ta zranění jsem mu nemohla způsobit, mám operovanou pravou ruku a nemůžu v ní nic pevně držet. Nůž jsem jen držela v rukou, aby se nepřibližoval, aby mě nemlátil,“ tvrdila. Po útoku měla v krvi 2,34 promile alkoholu.

Policisté ženu zadrželi krátce po činu. Cizinka na těle neměla žádná poranění, které by svědčila o tom, že byla napadena. Nikdo na ubytovně navíc neslyšel, že by volala o pomoc. Státní zástupkyně dnes obhajobu Stepanové označila za zcela účelovou.

Fotogalerie
4 fotografie

Jasná vražda

V českém rejstříku trestů Lotyška doposud neměla žádný záznam. Za vraždu jí hrozilo deset až 18 let vězení. „Množství ran a to, kam byly situovány, vylučuje, že by obžalovaná chtěla poškozenému způsobit něco jiného než smrt. Trest uložený při spodní hranici sazby nelze označit za nepřiměřeně přísný,“ poznamenal Lněnička.

Přiléhavý je podle soudce i trest vyhoštění. „Česká republika rozhodně nemá zájem, aby se na jejím území pohybovaly osoby, které zde páchají závažnou trestnou činnost,“ uzavřel.