Incident se stal v neděli 27. srpna 2017 v ubytovně v pražské Libuši, kam si Jevgenija S. zhruba měsíc před napadením nastěhovala třiačtyřicetiletého kolegu z brigády. Podle obžaloby oba od pátku popíjeli alkohol, pohádali se a Stepanová pak spolubydlícího opakovaně bodla velkým kuchyňským nožem a mlátila ho prázdnými lahvemi od vodky. Mimo jiné mu probodla plíci a poranila srdce. Sice ještě stihl dojít před ubytovnu a počkat tam na lékařskou pomoc, později však zemřel na operačním sále.

„Držel mě za vlasy, všimla jsem si, že do ruky bere nůž. Víc nic nevím,“ řekla žena soudu. Nevšimla si prý poté, že by spolubydlícímu tekla krev. Svědci přitom popsali, že byl celý zakrvácený. „Jak vysvětlíte četné bodné a bodnořezné rány na těle poškozeného?“ zeptala se obžalované soudkyně Silvie Slepičková. „Já tomu rozumím tak, že ve strachu jsem nad sebou ztratila kontrolu,“ reagovala žena.

Po útoku měla Jevgenija S. v krvi 2,34 promile alkoholu. Soudu řekla, že předtím v Česku vůbec nepila, prý jen „dvakrát ochutnala pivo“.

Tři muži během 15 let

Lotyška také uvedla, že krajana vzala k sobě, protože předtím bydlel na ulici. Byl prý starý jako její děti, a proto se k němu chovala jako k synovi. „Bydleli jsme v jednom pokoji. Zpočátku to bylo klidné, v pořádku. Potom jsem zjistila, že se mi ztrácejí peníze,“ popsala. Když se na to muže zeptala, jeho chování se prý proměnilo. Byl často vzteklý a nadával na ženy, řekla obžalovaná. Na otázku, proč ho nevyhodila, odpověděla, že zanedlouho chtěla odcestovat zpět domů.

„Tři muži v průběhu 15 let vůči vám užijí nůž a incident se vyvine tak, že všichni tři zemřou. Jak to vysvětlíte?“ dotázala se Stepanové soudkyně. „Já nevím proč. Dostávala jsem pěstmi, měla jsem hodně modřin. Zřejmě se bojím nožů. Možná je to osud. Nevím,“ odpověděla jí obžalovaná prostřednictvím tlumočníka.

Jevgenija S. přijela do Česka na sklonku roku 2016. Nemá tu žádný záznam v rejstříku trestů, za vraždu jí hrozí deset až 18 let vězení.