Na výslechu napadené, kterou se Sudků podle soudu pokusila uškrtit, netrvá obhájce policistů Eduard Bruna, ani státní zástupce Michal Muravský. Oba to dnes řekli po výpovědi znalce, který zkoumal, zda je dívka schopna svědčit. Její výslech před soudem původně žádali oba. Soudkyně Helena Králová se poškozenou pokusila vyslechnout už loni v srpnu, kdy hlavní líčení začalo, dívka ale zkolabovala a musela ji odvézt záchranná služba.

„Nebudu navrhovat její výslech, vím, že je to pro ni velmi traumatizující,“ uvedl Bruna. Muravský po jednání doplnil, že by mělo být možné u soudu přečíst záznam dívčina vyjádření, které v minulosti poskytla.

Podle znalce z oboru psychiatrie Petra Navrátila dívka trpí posttraumatickou poruchou. Není prý schopna vypovídat přímo u soudu, teoreticky by ale mohla svědčit v „komornějším prostředí“. „Za určitých okolností by mohla být schopna výpovědi, ale ne v klasickém standardním formátu. Kdyby to bylo například ve známém prostředí, za přítomnosti jejího psychoterapeuta, a jen se soudcem, státním zástupcem a obhájcem, tak by zřejmě výpovědi schopna byla,“ řekl znalec.

Žena podle Navrátila trpí pocity viny. „Říká si, že kdyby se chovala jinak, mohl by další průběh být jiný, mohl by někdo jiný žít, nikdo by nemusel být trestně stíhaný,“ řekl znalec. Zdůraznil, že nejde o to, že by napadená vypovídat nechtěla. „Není to o ochotě nebo neochotě, je to o schopnosti to v zatěžujícím prostředí podat,“ doplnil.

Zneužití pravomoci

Policisté Lukáš Kočer a Petr Michálek čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí jim až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Oba policisté loni v červnu uvedli, že o škrcení ženy nevěděli. Dívka jim prý řekla, že se nic nestalo a že není zraněná.

Podle svědkyň, které byly v kavárně s napadenou a které u soudu loni v srpnu vypovídaly, ale policisté o škrcení informováni byli. Skupina prý nechtěla incident řešit na policejní stanici, policisté proto podle jedné ze svědkyň napadené dívce nabídli, že do protokolu napíšou, že se Sudků jen obnažovala.

U soudu dnes svědčili i lékaři z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, kteří měli Sudků dva týdny na starosti. „Nejevila známky toho, že by měla být nebezpečná sobě nebo svému okolí,“ řekl lékař Jan Zachariáš. Sudků podle něj byla propuštěna ve stabilizovaném stavu. Připomněl, že v léčebně byla žena hospitalizována dobrovolně.

Zmínil také, že lékaři se na policii ptali, zda proti Sudků nebylo zahájeno trestní řízení. „Odesílali jsme dotaz na policii, jestli bylo zahájeno trestní řízení, a bylo nám sděleno, že na ni (Sudků) nebylo podáno trestní oznámení,“ uvedl.

Za vraždu a pokus o ni uložil pražský městský soud Sudků loni na jaře 30 let vězení. V době útoku byla útočnice podle soudu příčetná, podle svých slov se chtěla lékařům pomstít za to, že ji z léčebny propustili a zajistit si tam další pobyt.

Fotogalerie
34 fotografií