Obžalovaná porodila v noci z 27. na 28. září 2017 na sídlišti ve Lhotce v bytě, který obývala s druhem a dětmi. Své těhotenství před nimi po celou dobu tajila a na přímé dotazy ho popírala. Nikomu se nesvěřila, k lékaři na prohlídku nešla. Když miminko přišlo na svět, rovněž v utajení před ostatními, matka jej utopila ve vaně a před otcem jeho tělo schovávala. Když její druh mrtvé miminko nalezl, zavolal na ni policii.

„Je zřejmé, že s existencí dítěte nepočítala. Neshromažďovala žádnou výbavu nebo kojenecké lahvičky,“ vysvětlila předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová, proč soud dospěl k závěru, že vražda byla plánovaná.

„Podle psycholožky nemá obžalovaná vůli volit řešení, která jsou pro ni složitější. Zvolila tedy nejrychlejší a nejsnazší řešení situace. Není schopna zvažovat následky svého chování a v podstatě ji to ani nezajímá. S dítětem naložila, jako by to byla její věc, kterou si porodila, a může si s ní dělat, co chce,“ popsala soudkyně.

Obžalovaná, která má základní vzdělání, nikdy nepracovala s výjimkou brigády na poště, kde však spáchala trestný čin, takže byla propuštěna. „Tímto přístupem k zajišťování prostředků dostala rodinu do dluhů. Půjčovali si a obžalovaná uvedla, že některý měsíc neměli ani na jídlo. Věděla, že za této ekonomické situace si nemohou dovolit další dítě,“ doplnila Cihlářová.

Ženě hrozil výjimečný trest

Ženě hrozilo 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest, pro jehož uložení však podle státního zástupce Vladimíra Pazourka nebyly splněny podmínky. Pazourek pro obžalovanou požadoval odnětí svobody v dolní polovině sazby. Podle něj se žena s ohledem na sociální situaci rodiny i na vztahy s partnerem rozhodla, že si dítě nenechá, hned, když zjistila, že je těhotná.

Devětatřicetiletá obžalovaná, která má základní vzdělání, se vyhlášení rozsudku na vlastní žádost nezúčastnila. Je ve vazbě, její rodina skončila v azylovém domě. Dříve u pražského městského soudu nedokázala vysvětlit, proč novorozenou dceru neodvezla do babyboxu nebo nedonesla do nedaleké krčské nemocnice. Na dotaz, proč se o dítě nepostarala, jen krčila rameny. Z trestního spisu vyplývá, že žena možná obdobným způsobem porodila i v roce 2015. Obžalovaná se k tomu odmítla vyjádřit.

Fotogalerie
5 fotografií