Směnárníku Hajdarovi Hamíd ar-Rašídovi za pokus o vraždu hrozí až 18 let vězení. Podle státního zástupce směnárník poté, co zaslechl domluvu dvou lidí ve frontě, je nejprve okřikl a následně se s mužem začali vzájemně urážet. Hádka ale přerostla v potyčku, při které ar-Rašíd vytáhl nůž a muže opakovaně bodl.

Po útoku nechal zraněného ležet na zemi a odešel zpátky do směnárny, kde ho zadrželi policisté. Napadeného zachránil rychlý převoz do blízké vinohradské nemocnice.

Jak se to stalo?

„Do směnárny přišel muž a ptal se mě, za kolik mu vyměním peníze, poté se začal o výměně domlouvat s jinou zákaznicí,“ začal před soudem popisovat incident obžalovaný. „Pak jsem ho poprosil, ať tady takové věci nedělá, měl jsem strach, že je to podvodník,“ dodal.

Na to mu muž údajně začal nadávat, měl prý i rasistické narážky. Směnárník proto vyšel ven. „Říkal jsem mu, že mi nebude nadávat. Najednou mě praštil pěstí do obličeje, spadly mi brýle,“ líčil agresor. Dále si údajně nic nepamatuje, vše viděl až na kamerových záznamech. Muž je vystudovaný právník a svého činu velice lituje.

Podle napadeného se incident odehrál jinak. Se směnárníkem prý nejprve vůbec nemluvil, před směnárnou potkal ženu a zeptal se jí, zda by s ním peníze nevyměnila. Směnárník na něj však začal slovně útočit. „Ten člověk mi začal nadávat a nějak vznikl konflikt,“ řekl. Ze začátku bral vše s nadsázkou, pak do něj ale muž strčil a začali se prát. „Udeřil on mě i já jeho,“ doplnil.

Zraněný muž pak strávil měsíc v nemocnici a dodnes má zdravotní následky. Nemůže sportovat, hrát fotbal a pracovat jako truhlář. Podle znalce není obžalovaný agresivní. Lékaři u něj nenašli žádnou duševní poruchu, má průměrnou inteligenci. Muž podle nich útočil v afektu, jednal zkratkovitě.

 Galerie: Podívejte se, jak vypadá agresivní směnárník.

Fotogalerie
9 fotografií

VIDEO: Expert Šándor radí, jak přežít útok teroristů.