V kritické situaci se ocitla v úterý odpoledne mladá žena, která si šla zaběhat do Dalejského údolí v Praze 13. Nešťastnou náhodou se totiž zřítila z desetimetrové skalní stěny a utrpěla vážná zranění.

„Žena zůstala sice při vědomí a dokázala vytočit linku 155, ale následkem otřesu mozku si nevybavovala, kde se nachází. Operátorka pražské záchranné služby však dokázala ženu instruovat k tomu, aby využila novou nouzovou funkci aplikace Záchranka, a určila tak její polohu,“ vysvětlila pro Blesk.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Pražská záchranka učí i čínské lékaře:

Video
délka: 02:28
1080p 720p 360p

Čínská delegace se přijela podívat na stav záchranky v Praze. Ti budou školit nové čínské letecké záchranáře. Tadeáš Provazník

Důležitá je rychlost zásahu

Zraněná žena následně podle instrukcí operátorky zadala konkrétní adresu pro nouzové případy do vyhledávače telefonu, pomocí které určila téměř přesně její polohu. V nepřístupném terénu ale neměla zdaleka vyhráno a musela dále bojovat o život zcela o samotě.

Záchranářům se ji ale nakonec podařilo najít. „Ženu zachránila skvělá místní znalost posádky záchranného vozidla a její spolupráce s operátorkou, která zůstávala po celou dobu v kontaktu s postiženou, a podle přibližujícího se zvuku sirény v telefonu současně navigovala záchranáře přímo na místo neštěstí,“ říká dále Poštová.

Neměla ji nainstalovanou

Aplikaci Záchranka vyvinula záchranná služba právě pro tyto případy. „Pro podobné situace doporučuje využít právě aplikaci Záchranka, která po aktivování uživatelem vytočí tísňovou linku 155 a zároveň na operační středisko odešle přesnou polohu volajícího podle souřadnic GPS. Pražští záchranáři od začátku letošního roku takto vyjížděli už k osmi desítkám případů,“ vysvětluje mluvčí.  

„Nutno dodat, že kdyby měla žena aplikaci v telefonu nainstalovanou a využila ji, operační středisko by údaje o poloze obdrželo automaticky a s větší přesností, záchrana by tak byla ještě rychlejší,“ dodává nakonec Poštová. Žena byla následně předána do jedné z pražských nemocnic.