Čeští doktoři a zdravotníci z Prahy budou předávat Číňanům potřebné zdravotnické a organizační schopnosti v záchraně životů včetně nácviku situací přímo v terénu. Praha se totiž nedávno stala partnerským městem čínské Šanghaje a svazek nyní doplnila i smlouva o spolupráci mezi pražskou a šanghajskou záchrannou službou.

Ve 27milionovém čínském městě totiž takováto služba nepochopitelně chybí. „Naši čínští partneři chtějí vedle zdravotnických postupů pomoci i v oblasti plánování a financování. Šanghaj si přitom vybírala mezi zkušenostmi z Říma a Prahy, přičemž přednost dostala naše záchranná služba,“ říká Radek Lacko (ANO), pražský radní odpovědný za oblast zdravotnictví.

Podívejte se na záběry z návštěvy delegace:

Delegace z Číny

Kvůli tomu nyní do Prahy dorazila šéfka šanghajského zdravotnictví s týmem záchranářů. Sešli se s vedením města, záchranné služby i ministerstva zdravotnictví. Kromě vlastního výcviku řešili také organizaci záchranné služby, optimální nastavení spolupráce mezi vrtulníky, sanitkami a nemocnicemi. V tomto ohledu má Praha dalekosáhlé zkušenosti, neboť letecká záchranná služba zde funguje přes třicet let bez jediné nehody.

„Výcvik se bude opírat především o praktickou výuku. Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především naše vědomosti o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během celé organizace zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem,“ říká ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

Při návštěvě si čínští doktoři „osahali“ i celosvětově unikátního Golema, který záchranka používán v případě hromadného neštěstí a také při větších akcích, jako jsou například oslavy příchodu nového roku. V Šanghaji však bude potřeba mnohem více vozidel. Oproti 120 tisícům výjezdů ročně v Praze jich má Šanghaj přibližně 640 tisíc. 

Fotogalerie
18 fotografií