Student Jan Mokrý půjde nakonec za vraždu bezdomovce na 15 let do vězení. Podle ústavní stížnosti se nepodařilo prokázat Mokrého úmysl bezdomovce usmrtit. Soudci však podnět označili za zjevně neopodstatněný.

„Stěžovatel poškozeného prokazatelně nožem (a to nikoliv malým) napadl, a sice opakovanými ranami do různých částí těla (zejména končetin), jimž se poškozený aktivně bránil, navzdory čemuž mu stěžovatel způsobil dokonce tepenné krvácení, které bylo dle odborných vyjádření způsobilé přivodit jeho smrt,“ stojí v usnesení.

Mokrý původně stanul před soudem kvůli dvěma útokům. První se stal předloni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u hlavního nádraží.

Obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Prvního Mokrý nakonec nezranil, sám totiž na místo zavolal policii, která jej odzbrojila. Druhému přeťal tepnu na předloktí. Křik pořezaného zaslechl svědek, který mu přispěchal na pomoc. Útočníka pak o několik ulic dál zadrželi strážníci.

Městský soud v Praze původně poslal Mokrého za oba útoky na 17,5 roku do vězení. Nejvyšší soud ale letos v květnu verdikt zrušil, za druhý útok uložil Mokrému 15 let vězení, první vrátil k novému projednání kvůli pochybnostem o vražedném úmyslu. Městský soud pak v srpnu stíhání ve zbývajícím rozsahu zastavil.

Mokrý se k útokům v minulosti přiznal s hrdostí. U pražského soudu původně řekl, že chtěl muže bez domova mučivě zabít, a přihlásil se k nenávistné ideologii. U Nejvyššího soudu výpověď změnil, toužil prý jen po pozornosti. Ačkoliv má Mokrý podle znalců poruchu osobnosti, není duševně nemocen a za své skutky je odpovědný.

Podle obhájkyně Moniky Jiráskové nechtěl Mokrý zabít druhého bezdomovce. Chtěl jej prý jen zranit, a to takovým způsobem, aby to vypadalo co nejzávažněji. „Kdyby bylo jeho hlavním cílem usmrtit, mohl to bez jakékoliv překážky učinit,“ řekla Jirásková.

Fotogalerie
3 fotografie