Mezinárodně uznávaný odborník byl aktivním sportovcem. V osudné ráno jej ale při oblíbeném běhu zcela nečekaně zradilo zdraví.  „Dle získaných informací zkolaboval v lukách v údolní nivě řeky Berounky, kousek od spodního vjezdu do fakultní nemocnice, na dohled a dosah lékařské pomoci,“ uvedl lékařův dlouholetý přítel, zvířecí záchranář Karel Makoň.

Bohužel mozková příhoda byla natolik vážná a rozsáhlá, že přes veškerou snahu odborníků se nepodařilo Ondřeje Hese zachránit. Pro všechny to byl obrovský otřes. Lékař, který byl světovou kapacitou v diagnostice a klasifikaci nádorů ledvin, by tento měsíc oslavil 54. narozeniny.

Fenomenální odborník

„Jeho rutinní diagnostická práce v roli chirurgického patologa pomáhala správně léčit desítky tisíc pacientů v Čechách i ve světě. Výsledky jeho zcela fenomenální vědecké činnosti, kdy mimo jiné v Plzni vybudoval pravděpodobně největší registr vzácných ledvinných nádorů na světě, budou již navždy zachraňovat nebo výrazně zlepšovat životy ještě daleko většího počtu lidí,“ uvedl lékařův kolega z Bioptické laboratoře Michal Michal ml.

Hes se věnoval i výuce studentů medicíny. Každoročně za ním do Plzně jezdili patologové z celého světa, aby se zdokonalili v diagnostice nádorů ledvin a využili šanci spolupracovat s ním na vědeckých projektech.

Ochránce a znalec přírody

Ondřej Hes byl ale též znalcem a aktivním ochráncem přírody a zvířat. „Kolega, kamarád, ikona Záchranné stanice živočichů Plzeň, zakladatel a duchovní otec Nadačního fondu Eden, biolog, ekolog, terarista,“ vypočetl Makoň.

„Spolu se svými přáteli má na svědomí vznik a rozvoj desítek hektarů mokřadů a dalších unikátních biotopů v našem okolí,“ doplnil jej Michal. Lékaře si všichni budou pamatovat i jako vtipného člověka, který byl připravený komukoli pomoci. Jeho nečekaný odchod je obrovskou ztrátou, se kterou se rodina, blízcí, přátelé, kolegové i známí jen obtížně vyrovnávají.  

VIDEO: Martin Kupka na posledním rozloučení s Věslavem Michalikem.

Video
Video se připravuje ...

Martin Kupka na posledním rozloučení s Věslavem Michalikem. Nikola Forejtová, Lukáš Červený

Fotogalerie
6 fotografií