Britská BBC totiž zhruba dvě hodiny před začátkem náletu odvysílala varování, aby dělníci opustili továrnu. Poté pět set amerických bombardérů B17, přezdívaných „létající pevnosti“ zničilo Škodovku z téměř tří čtvrtin. Na továrnu letouny svrhly 970 tříštivých a 16 tisíc zápalných pum.

To, že byla akce předem ohlášená, pilotům bombardérů situaci značně zkomplikovalo. Ještě než „létající pevnosti“ dolétly nad Plzeň, útočila na ně už od hranic s Německem letadla Luftwaffe. Čas na přípravu měly i obsluhy protiletadlových děl v Plzni. Z 500 bombardérů jich palba poškodila 18, jedenáct B17 bylo sestřeleno, o život přišlo 21 pilotů.

Františka zachránila hra

Nálet pořádně zamíchal osudy mnohých Plzeňanů. Kdyby si například tehdy jedenáctiletý František Trčka (†82) nešel hrát na louku za Škodovku a zůstal by doma, neměl by šanci. Nálet přečkal uvnitř v hlubinného krytu ve Skvrňanech. I tam ale byly oběti. Těm, co stáli u vchodu, roztrhala tlaková vlna plíce a zemřeli.

Ještě hůře na tom byli lidé z Františkova domu. Ten totiž dostal přímý zásah, ve sklepě z 12 lidí přežil jen jediný. Trčkův táta to štěstí neměl. Františkova maminka byla v té době v nemocnici, a hoch tak po ztrátě domova dlouhé dny živořil v plzeňských ulicích.  Jíst chodil spolu s lidmi bez přístřeší do Besedy, protloukal se, jak se dalo. Až měsíc po osvobození propustili jeho matku z nemocnice. Pro ni a Františka tak začal nový život v jednopokojovém bytě.    

Nejničivější nálet

Nejničivější nálet zažila Plzeň v noci z 16. na 17. dubna před 75 lety. 238 bombardérů britské RAF svrhlo na hlavní cíl, kterým bylo plzeňské hlavní a seřaďovací nádraží, a obytnou čtvrť  v Doubravce 891 tun trhavých a 4 tuny zápalných bomb. Zahynulo 500 německých vojáků a 124 Plzeňanů, hlavně v dělnické čtvrti Cikánka.

Obrovský masakr způsobila pětisetlibrová bomba, která tehdy zasáhla i jeden z krytů. Přesný počet obětí se nepodařilo zjistit, prameny uvádějí 70 až 200 mrtvých. 

Den poté zaútočily americké „létající pevnosti„ na nádraží v Koterově. Kvůli silné palbě německých flaků ale svrhly pumy dříve. Ty tak zasáhly obytné čtvrti Slovany a Petrohrad. Zahynulo 79 lidí, 24 jich utrpělo zranění. Bomby tehdy zničily 49 domů.

VIDEO: Takhle zneškodňovali pyrotechnici a hasiči v Plzni nevybuchlou leteckou bombu z 2. světové války.

Video
délka: 01:41.84

Pyrotechnici a hasiči v Plzni zneškodnili nevybuchlou leteckou bombu z 2. světové války. Zbyněk Schnapka, Michal Chalupný