„V současné chvíli sbíráme studenty, kteří jsou ochotni se na výpomoc fakultní nemocnici a dalším nemocnicím podílet. Jsme v úzkém kontaktu s vedením fakulty i fakultní nemocnice. Myšlenka zatím je, že bychom předali kontakty na konkrétní studenty, kteří se vyjádřili kladně, ti by byli zaúkolováni podle potřeby,“ řekla zástupkyně studentů v akademickém senátu fakulty Anna Malečková.

Doprovázet i hlídat

Medici mohou v dotazníku uvést, jaké formy pomoci jsou ochotni a schopni poskytnout a také, v jakém ročníku studují. „To je důležité z toho důvodu, že si dokážeme představit, co medik v druhém nebo v pátém ročníku studia už umí,“ poznamenala Malečková.

Medici by se podle ní mohli podle potřeby například doprovázet pacienty na různá vyšetření, ale také třeba pomoci zaměstnancům nemocnice s hlídáním dětí, aby mohli chodit do práce.

Hygienici jsou vyčerpaní

Mediky vyzval k pomoci i krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Hygienici jsou v těchto dnech zavaleni prací. Podle ředitele krajské hygieny Michala Bartoše jsou v kraji zhruba dvě desítky epidemiologů, na pomoc museli být převedeni i hygienici z jiných útvarů. „Dostali proškolení, všichni pomáhají, jak mohou. Střídají se, protože epidemiologové jsou vyčerpaní,“ řekl Bartoš.

Hygienici odpovídají na infolinkách, hovorů je tolik, že je bere i ředitel krajské hygieny. Lidé ale podle Bartoše mnohdy volají zbytečně a často by stačilo, kdyby si pořádně pročetli informace a pokyny na webu hygienické stanice nebo ministerstva zdravotnictví.

V kraji měli zatím pozitivní testy na koronavirus dva lidé, žena a muž. Oba přijeli z Itálie, jejich případy ale spolu nesouvisí. Testy zatím podstoupilo v kraji 207, karantény hygienici vystavili 198 lidem, 109 lidem ji už ukončili.

VIDEO: Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci.

Video
délka: 49:21.44

Andrej Babiš a Jan Hamáček: Tisková konference vlády - otázky