Baqir a Luisa vyrazili na cestu do francouzských zahrad ve čtvrtek. „Baqir míří do zoo Les Sables a Luisa do Zoo Doué la Fontaine,“ uvedl mluvčí zahrady Martin Vobruba.  Odjet měla i loni narozená Damali, jenže začala mít zdravotní problémy.

Lvice se špatně pohybovala a v zahradě měli obavy, že má neurologické potíže. „Magnetická rezonance naše obavy potvrdila, jednalo se o malformaci lebky. Změna byla takového rozsahu, že by zvířeti nadále neumožňovala kvalitní, bezbolestný a plnohodnotný život. Proto musel tým zoologů a veterinářů přistoupit u Damali k eutanazii,“ vysvětlil Vobruba.

Vzácní lvi v Plzni

Lvi berberští jsou velmi vzácní, ve volné přírodě již vyhynuli. Od úplného vymření je zachránil soukromý chov marockého krále. V Plzni tato ušlechtilá zvířata chovají od roku 2002. Odchovů se dočkali až od Matese, pravnuka samce Vilíka z původní smečky. S mladými samicemi Tamikou a Neylou přivedli na svět celkem šest mláďat ze čtyř vrhů.

Nejprve Tamika přivedla v září 2016 na svět samici Amiru. Ta již žije delší dobu v rakouské zoo Tierwelt Herberstein. V listopadu 2017 porodila své první lvíče samice lva berberského Neyla, jde o samce Baqira. Následovala Tamičina trojčata Dabir, Deema a Damali v květnu 2018 a Luisa v červenci 2018. Tu přivedla na svět Neyla, která uhynula letos v březnu na těžké pooperační komplikace.

VIDEO: Lví trojčata Dabir, Deema a Damali se narodila loni v plzeňské zoo.

Video
délka: 00:52.73

V plzeňské zoo odchovali trojčata lvů berberských. Romana Vébrová