Hledá se zejména smrk, jedle nebo douglaska o výšce 13 až 15 metrů, pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi. „Důležitým kritériem pro výběr je také přístupnost pro jeřáb a nákladní auto,“ uvedl vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

Odborníci posoudí nabídky ze všech hledisek. „Ne každý strom, který vypadá esteticky na zahradě, se hodí i na prostranství na náměstí,“ dodal Havelka.

Výběr není podle něj jednoduchá záležitost. I po poražení stromu je nutné prozkoumat, zda není kmen například příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen. Pro takový případ musí mít město v záloze další stromy.

Ze zahrad i z parků

K darování vánočního stromu oslovuje Plzeň obyvatele pravidelně, a to nejen kvůli úspoře za dopravu ze vzdálenějších míst. „Jsme přesvědčeni, že Plzeň by si měla najít svůj vánoční strom na svém území, případně v blízkém okolí. V posledních letech pocházely vánoční stromy ze soukromých zahrad i z městských pozemků,“ řekl Havelka.

Loni zdobila náměstí douglaska tisolistá ze soukromé zahrady ze Slovan, předloni smrk z městského pozemku na sídlišti Skvrňany a o rok dříve rovněž douglaska tisolistá, která rostla v Radobyčicích na pozemku města.

Nabídku s uvedením adresy pozemku a kontaktem na majitele, přístupností pro jeřáb a nákladní auto, případně i s fotografií, mohou lidé poslat na Správu veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, nebo na e-mail svsinfo@plzen.eu