Vše začalo tím, že poškozená společnost, která se zabývá distribucí elektroniky pro český a německý trh, při inventurách zaznamenala, že ve skladu chybí větší množství mobilních telefonů.

Vedení společnosti bylo zprvu přesvědčeno, že je vyloučeno, aby kdokoliv přes jejich interní zabezpečení nelegálně pronesl cokoliv firemního. Úkolem kriminalistů bylo tedy nejen najít pachatele, ale také zjistit cestu, jakou se elektronika z firemních prostor dostávala ven.

Sledování pracovníků

Počáteční informace nasvědčovaly tomu, že ke krádežím zřejmě dochází ze strany některého ze zaměstnanců společnosti. „Nejprve se podařilo zjistit, že nejméně dvě osoby, které jsou pracovně spojeny s chodem firmy, užívají pro svoji potřebu odcizené mobilní telefony,“ řekla policejní mluvčí Markéta Fialová.

Kriminalisté tedy začali monitorovat pohyb vytipovaných zaměstnanců. Postupně se okruh podezřelých osob rozšířil na čtyři muže. Analýza bezpečnostních kamer ukázala, že každý člen skupiny měl svůj vlastní úkol tak, aby překonali bezpečnostní opatření ve firmě.

Jak se kradlo?

„Jeden ze zaměstnanců postupně odcizoval na různých místech mobilní telefony nebo notebooky, které skrytě převážel na vozíku pro přepravu zboží v prostoru pro nohy,“ popsala Fialová.

S dalšími dvěma členy skupiny si pak věci postupně předávali mezi sebou, například je pod oblečením odnášeli do kanceláře přepravní společnosti nebo ukrývali do kufru na písemnosti.

„Později čtvrtý člen skupiny, zaměstnaný jako řidič přepravní společnosti, odcizené věci v kufru odnášel z kanceláře a odvážel z objektu poškozené společnosti. Protože řidič odvážel kromě odcizeného zboží také legální zboží určené pro zákazníky, mohl bez problému projet přes bezpečnostní kontrolu,“ vysvětlila Fialová.

Sklapla past

Past sklapla před dvěma týdny. Ve chvíli, kdy podezřelý řidič kamionu projel bezpečnostní kontrolou firmy, byl strážci zákona zadržen. „V kabině vozu se našel kufr s originálně zabalenými odcizenými mobilními telefony,“ uvedla mluvčí.

Policisté pak postupně zadrželi i zbylé členy gangu. Od ledna gang v celkem třinácti případech ukradl elektroniku za více než jeden milion korun. Všechny čtyři muže teď policisté stíhají pro pokračující zvlášť závažný zločin krádeže a hrozí jim až osm let vězení.

VIDEO: Kriminalisté dopadli rekordmana, má na triku 98 „vloupaček“.

Video
délka: 00:09

Kriminalisté dopadli rekordmana, má na triku 98 „vloupaček“. Policie ČR Brno