Peníze poslouží na opravy služebny převozníka i samotného přívozu. „Možná si někdo řekne, že přívozy jsou už překonané, ale není to pravda. Například ten v Darové převezl loni desetitisíce lidí a aut. Ten v Nadrybech je o něco menší,“ popsal náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Na Berounce mezi Dolany a Liblínem nevede na dlouhém úseku přes řeku žádný most. Přívozy Darová a Naryby slouží nejen turistům, ale i místním. Ti by si jinak museli třeba při cestě za prací směrem na Plzeň zdlouhavě zajíždět.

Investice za milion a čtvrt

Větší přívoz v Darové loni kvůli rekonstrukci Dolanského mostu rozšířil provozní dobu a převezl výrazně více lidí a aut než v předchozích letech. Letos chtějí Břasy, pod něž Darová patří, investovat do přívozu 1,25 milionu korun. V minulých letech se postupně opravila provozní budova, loni prošel renovací prám. Letos se bude pokračovat s dalšími úpravami.

Chtějí obnovit zrušené

V Nadrybech ještě přepravu ručně zajišťuje převozník, který odstrkuje prám bidlem. Přívoz je v provozu od dubna do září. Letos projde rekonstrukcí vnitřní část služebny, okna a dveře. Na samotném přívozu vyrostou nové nájezdy a vymění se lana.

Zájem o tento druh přepravy stále roste. „V minulosti jich v kraji byly desítky. Uvažujeme o tom, že by se tam, kde by navazovaly na cyklostezky a turistické trasy, mohl některý z těch zrušených přívozů obnovit, máme i morální podporu plavební správy,“ dodal Čížek.

VIDEO: Přívoz v pražské Troji je součástí městské hromadné dopravy.

Video
délka: 00:57.12

Nový přívoz brázdí od 3. srpna vltavské břehy. David Malík