Josef P. navíc dostal pokutu 60 tisíc korun. „Jestliže trest nevykoná, půjde na tři měsíce do vězení,“ řekl soudce Jan Švígler. Josef P. měl jako pracovník značkového servisu v Domažlicích v užívání vůz Seat Leon a to od června 2016 do prosince 2017. Ten měl pak jít po ujetí daných kilometrů k prodeji.

„Podmínkou bylo, že nenajede více než 59 tisíc kilometrů. To nedodržel. Před vrácením auta elektronicky snížil počet najetých kilometrů na jeho řídící jednotce,“ řekl státní zástupce Josef Vojta s tím, že Josef P. se tak dopustit trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to mu hrozily až 4 roky vězení.

Vinu popírá

Josef P. se k činu nikdy nepřiznal. „V diagnostice se nevyznám a také jsem neměl přihlašovací heslo k řídící jednotce. To měli jen mechanici. Když jsem auto vracel, mělo najeto něco přes 59 tisíc kilometrů,“ tvrdil u soudu Josef P. Ten v té době působil ve firmě jako servisní poradce.

„Nevím o tom, že by mi hrozil nějaký postih, kdybych překročil stanovený počet kilometrů,“ dodal Josef P. Jenže jeho nadřízený, vedoucí servisu Miroslav Dlouhý u soudu uvedl, že zaměstnanci za překročení stanovených kilometrových limitů dostávali pokuty.

Na vše se přišlo kvůli kontrolce

Na vše se ve firmě přišlo kvůli svítící kontrolce o servisu s výměnou oleje. „Zjistil jsem, že si olej vyměnil Josef P. sám a to i přesto, že u služebních aut zaměstnanců to dělají na náklady firmy naši lidé. Pak se začalo mezi pracovníky mluvit o tom, že u auta Josefa P. nesedí kilometry. Vedení firmy to nahlásilo policii a ta vše začala vyšetřovat,“ uvedl Dlouhý.

Majiteli vznikla škoda 80 tisíc Kč

Soudce Jan Švígler při zdůvodňování rozsudku uvedl, že Josef P. stočil tachometr nejméně o 12 351 km a tím způsobil škodu majiteli vozidla 80 tisíc korun. „Už v létě si pracovnice firmy, když chtěla vůz vyčistit a kvůli tomu s ním popojela, všimla, že na tachometru je najeto přes 70 tisíc kilometrů. Nikdo jiný, než vy, pane obžalovaný, jste nemohl kilometry při zásahu do řídící jednotky stočit,“ uvedl Švígler.

„Snížil jste počet kilometrů proto, abyste se vyhnul postihu od majitele vozidla. Po zásahu do řídící jednotky je auto pro majitele bezcenné a stává se těžko prodejné, snížil jste tak jeho cenu,“ dodal Švígler. Rozsudek není pravomocný. Josef Š. se odvoval.