„Divadlo není jen zvednout oponu na dobré představení nebo inscenaci a zase ji zavřít. Divadlo je i společenská událost a když divák přijde do holého nehostinného prostoru, není vstřícně naladěný,“ řekl ředitel divadla Martin Otava.

Černé sedací kostky ve foyer nahradily stolečky, křesílka a pohovky z rudé kůže. Plánuje se i instalace dekorace, která by měla těžiště nad prázdným prostorem nad barem v horním foyer, ale objevovala by se i ve zbývajících podlažích. Lidé si tak budou moci před představením nebo o přestávce vypít kávu, víno či sníst drobné občerstvení v příjemnějším prostředí než dosud.

Na přelomu ledna a února pak nahradí původní černou oponu, která se poškodila při pádu na začátku sezony, opona nová. „Teď budeme mít oponu světle medovou, která bude lépe komunikovat s celým dřevěným interiérem,“ řekl Otava.

O prázdninách bude nainstalováno doplňkové nasvícení každého schodu v hledišti. Ulehčí to orientaci v temném sále divákům, kteří půjdou například během představení na toaletu. Celé hlediště navíc doplní přídavná světla s filtry namířená na dřevěné stěny. „Prostor pak dostane vřelejší zabydlenější charakter,“ slíbil ředitel.

O možnosti bezbariérového přístupu do spodních řad hlediště méně mobilním divákům divadlo zatím jedná se zřizovatelem, kterým je město. Dosud je totiž nutné do předních řad sejít po schodech z třetího podlaží foyer, což je pro některé lidi obtížné. Plánované je i posílení pocitu plnosti zvuku v horní části hlediště.

VIDEO: Rekonstrukce Státní opery v Praze

Video
délka: 01:09.54

Státní operu čekají opravy. Stát za ně dá 858 milionů korun. Michaela Lišková