Vše začalo v nočním klubu La Luna ve Folmavě na Domažlicku. Tři běženci z utečeneckého tábora v německém Viechtachu sem přijeli, aby s prostitutkami roztočili dva tisíce eur (52 000 Kč), které jim v Německu vyplatili jako sociální dávky. Jenže jeden z nich ukradl barmance kasírtašku. V ní bylo 2500 eur (65 000 Kč).

„Vezl jsem je zpět do tábora. Když jsem byl na začátku města Furth im Wald, volala mi servírka, abych je přivezl zpátky, že ji okradli. Začal jsem se otáčet. Když to zjistil ten, co seděl vedle mě, z auta za jízdy vyskočil,“ líčí Kubů. Od českých hranic byl zhruba pět kilometrů.

„Zbylí dva se do mě pustili, co to má znamenat. Dělal jsem, že nerozumím. Bál jsem se, aby mi nehodili smyčku kolem krku, nebo mi nepodřízli hrdlo. Sešlápl jsem plyn a řítil jsem se rychlostí 120 km/h zpět do Čech. Říkal jsem si, že když pojedu rychle, tak se budou bát mi něco za jízdy udělat,“ vzpomíná Kubů.

Spásou rychlost

Neměl u sebe na obranu žádnou zbraň ani třeba pepřový sprej. „Kdyby zaútočili, byl jsem rozhodnutý, že s autem do něčeho nabourám a rychle jim uteču,“ dodává Kubů. Cesta zpět do Čech se naštěstí obešla bez násilí. Dva utečence »umravnila« následně ochranka nočního klubu. Třetího brzy nato zadržela německá policie.

Abdullah je na útěku

Soud v Domažlicích měl už několik stání. Ale je to těžké. Běženec, který vyskočil za jízdy z auta, je Iráčan Abdullah Hussein (19). I když ho bavorští policisté zadrželi, v táboře ve Viechtachu už není, a je na útěku někde po Evropě. Za krádež mu v Česku hrozí až dva roky vězení. Druhý běženec Ali se vrátil zpět do Iráku. Třetí Iráčan je v Německu a k soudu do Čech jako svědek nedorazil.

VIDEO: Podívejte se na názor prezidenta Zemana na uprchlickou krizi.

Video
délka: 13:21

Miloš Zeman o uprchlících, 6. díl S prezidentem v Lánech redakce Blesk