Unikátní hodiny se šesti ciferníky se nacházejí ve věži bývalé klášterní sýpky. Poprvé se rozeběhly v roce 1686 za opata Oldřicha. Aby šlapaly i teď, stará se o ně právě Robert Drozda. „Když se v roce 1980 zastavily, navrhl jsem kastelánovi, že bych je rozeběhl. Řekl mi, ať to tedy zkusím, já to udělal a už 37 let je natahuji,“ řekl Drozda.

A dělá to každý den. „Jsou zde čtyři natahovací místa. Vždy musím o několik metrů za pomoci kliky vytáhnout čtyři závaží, tři z nich jsou kamenná, celkem 680 kg,“ vysvětlil Drozda.

Video
délka: 00:32
720p 360p

Robert Drozda se stará už 37 let o historické hodiny v Plasích na Plzeňsku. Zbyněk Schnapka

Kromě toho ještě pokaždé zkontroluje, jestli hodiny ukazují správně, promaže ozubená kola a pohony rafiček osmi ciferníků na věži. „Ověřím také, že jsou všechny klínky a závlačky ve správné poloze. Tyhle hodiny jsou totiž složené bez šroubů. Je to poctivá ruční kovářská hodinářská práce. Stroj se zachoval až do teď bez velkých zásahů. Je to obdivuhodné,“ dodal Drozda.

Kolik je hodin?

Na první pohled to vypadá, že nefungují. Ale opak je pravdou. Hodiny jsou unikátní tím, že mají šest ciferníků. Na čtyřech velkých, z každé strany věže, ručičky ukazují hodiny. Na dvou menších pak minuty. Když chce člověk vědět, kolik je hodin, musí čas z obou ciferníků sečíst.

Tři zvony

Nemusíte na ciferníky vidět, a přesto víte, kolik je hodin. Postarají se o to tři zvony. Jeden odbíjí čtvrt, půl, tři čtvrtě a celé hodiny. Druhý zvon odbíjí jen celé hodiny a třetí vždy opakuje zvonění celých hodin.

Fotogalerie
10 fotografií