S podvodnými telefonáty se v posledních dnech doslova roztrhl pytel. „Ve všech případech prostřednictvím pevné linky telefonoval seniorům neznámý, který se představil jako jejich vnuk a uváděl, že potřebuje finanční hotovost, pokaždé k jiným účelům,“ popsala policejní mluvčí Hana Kroftová.

Všichni volaní se naštěstí zachovali správně a podvodníkovi rovnou řekli, že jejich vnuk opravdu není. „Telefonický rozhovor pak vždy skončil ze strany volajícího neznámého muže,“ řekla Kroftová.

Policisté tak znovu důrazně varují seniory, aby byli obezřetní a podobným telefonátům nevěřili. „Podvodníci, kteří se zaměřují na tuto trestnou činnost a vydávají se po telefonu za rodinné příslušníky, jsou velice výřeční a mají připraveno spoustu argumentů a legend, kterými jsou schopni seniory přesvědčit, aby jim peníze dali,“ uvedla Kroftová s tím, že někdy se dokonce představí shodným jménem vnuka či vnučky a často v telefonu rovnou zdraví „ahoj, babi“.

Postup, jak seniory o peníze připraví, je pak jako přes kopírák. „Přislíbí, že si hotovost či jiné cennosti přijedou vyzvednout osobně. Nakonec však přijde cizí osoba, která uvádí, že je posílá jejich vnuk či vnučka, jelikož ti se dostavit nemůžou,“ vysvětlila Kroftová. Někdy podvodníci dokonce rovnou při telefonickém rozhovoru řeknou, že pošlou svého kamaráda.

Policisté také doporučují rodinným příslušníkům, aby své blízké seniory na podvodníky upozornili. „Je důležité, aby dodržovali jedno z nejzákladnějších pravidel a nekomunikovali s neznámými osobami. Pokud pak chtějí svým dětem či vnoučatům pomoci, nechť jim poskytnou peníze pouze osobně, nikdy ne jinak,“ dodala Kroftová.

VIDEO: Senioři se často stávají cílem kriminálníků, jeden například okradl shrbenou ženu o pouhých pár korun.

Video
délka: 02:43

Shrbenou seniorku si vybral za svou oběť muž (26) v brněnském podchodu u hlavního nádraží. Žena přitom u sebe měla pouhých šest korun. Městká policie Brno