95 % obžalovaných skončilo loni ve vězení: Kriminálníci jsou sofistikovanější, tvrdí žalobci

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
21. 6. 2017
13:50

Státní zástupci loni podali obžalobu nebo návrh na potrestání 78.131 lidí, což je o sedm procent méně než v roce 2015. Pokles souvisí s celkovým úbytkem kriminality, například majetkové trestné činnosti. Soudy v minulém roce uznaly vinnými 95 procent obžalovaných. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Kriminální jednání je podle žalobců sofistikovanější a přesouvá se na internet.

Státní zástupci vyřídili podle statistik 84 procent všech trestních případů do dvou týdnů poté, co od policie dostali spis. "Zbylé složitější případy většinou komplikuje náročné dokazování, čekání na znalecké posudky nebo vyřizování právní pomoci ze zahraničí," uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Viny bylo loni zproštěno v průměru 4,9 procenta obžalovaných. Z toho na okresních soudech 4,6 procenta lidí, na úrovni krajských zastupitelství zhruba každý desátý, na úrovni vrchních soudů zhruba 1,6 procenta lidí.

Zpráva uvádí, že příčin poklesu kriminality je několik. Například u méně závažné majetkové trestné činnosti hraje podle zprávy významnou roli nízká objasněnost a s ní související nedostatečná motivace poškozených trestnou činnost vůbec oznamovat. Vliv na pokles kriminality má podle zprávy například i rozšíření městských kamerových systémů, demograficky se pak na poklesu projevuje stárnutí populace.

Stále závažnější problém podle zprávy představuje informatická a kybernetická kriminalita. "Jedná se především o majetkovou trestnou činnost páchanou v oblasti informatické a kybernetické kriminality, tedy s využitím elektronických komunikačních prostředků a technologií, jejímž důsledkem je způsobení škod velkému počtu poškozených osob a relativní anonymita pachatelů," uvádí zpráva. Počty případů v této oblasti podle zprávy strmě narůstají především na úrovni okresních zastupitelství.

Za přetrvávající fenomén kriminality zpráva označuje podávání takzvaných šikanózních insolvenčních návrhů, které jsou vedeny snahou poškodit dotyčnou firmu, především znemožnit její účast na zadávání veřejných zakázek. "Pachatelé zneužívají skutečnosti, že insolvenční soudy musí důsledně dodržovat procesní pravidla a zpravidla nemohou insolvenční návrh bez dalšího odmítnout," uvádí zpráva.

Vedle fyzických osob loni státní zástupci obžalovali 187 firem, mimo jiné v souvislosti se závažnou hospodářskou, majetkovou a finanční kriminalitou. Pro daňovou kriminalitu je podle zprávy charakteristická větší sofistikovanost i zapojení mezinárodního prvku. Jako efektivní se tak podle Malého ukazuje činnost takzvané Daňové Kobry a koordinovaná spolupráce policie i státního zastupitelství s finanční a celní správou.

Doporučujeme
msml20 ( 21. června 2017 17:03 )

To by panečku bylo.

Desterz ( 21. června 2017 16:45 )

 To je absolutně zavádějící číslo. Obžalovaný totiž nemusí se rovnat pachatel, Pleskáči! To, že se někdo obžaluje a odsoudí, nic neříká o vztahu našich slavných soudů k právu nebo snad i ke spravedlnosti-!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud