V rybníce se mísí čistá voda z Boleveckého potoka a sousedního Kamenného rybníka. „Předpokládáme, že díky novým stavebním úpravám ho budou lidé více využívat ke koupání než dosud,“ uvedl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.         Do rozsáhlých úprav za 11,7 milionu korun se město pustilo z několika důvodů. „Žulové terasové opevnění břehů zabrání dosavadnímu podemílání a ochrání tak okolní les, vybudováním schodišť se zlepšila možnost vstupu do vody,“ řekl náměstek primátora Petr Náhlík s tím, že nová mlatová cesta, která je zhotovená z minerálního betonu, zase usnadní lidem k rybníku přístup.

Třemošenský rybník, který je součástí rybniční soustavy na Boleveckém potoce, vznikl kolem poloviny 18. století. Původně se v něm koupal dobytek.

Temnou stránkou jeho historie je skutečnost, že nacisty byl v roce 1940 vybraný jako jediné povolené koupaliště Židů. Dodnes se mu někdy říká také Židovský nebo Židovák, což může být i v souvislosti s tím, že v roce 1931 u něj byl založený jediný plzeňský židovský skautský oddíl.

Počátkem 90. let minulého století byl rybník zmenšený. Stalo se tak v souvislosti s narovnáním a rozšířením přilehlého hlavního silničního tahu z Plzně na Most.

Fotogalerie
10 fotografií