V rybníce se mísí čistá voda z Boleveckého potoka a sousedního Kamenného rybníka. „Předpokládáme, že díky novým stavebním úpravám ho budou lidé více využívat ke koupání než dosud,“ uvedl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.        

Video
délka: 00:27

Plzeňský Třemošenský rybník má nové břehy a vstupy do vody. Romana Vébrová

Do rozsáhlých úprav za 11,7 milionu korun se město pustilo z několika důvodů. „Žulové terasové opevnění břehů zabrání dosavadnímu podemílání a ochrání tak okolní les, vybudováním schodišť se zlepšila možnost vstupu do vody,“ řekl náměstek primátora Petr Náhlík s tím, že nová mlatová cesta, která je zhotovená z minerálního betonu, zase usnadní lidem k rybníku přístup.

Třemošenský rybník, který je součástí rybniční soustavy na Boleveckém potoce, vznikl kolem poloviny 18. století. Původně se v něm koupal dobytek.

Temnou stránkou jeho historie je skutečnost, že nacisty byl v roce 1940 vybraný jako jediné povolené koupaliště Židů. Dodnes se mu někdy říká také Židovský nebo Židovák, což může být i v souvislosti s tím, že v roce 1931 u něj byl založený jediný plzeňský židovský skautský oddíl.

Počátkem 90. let minulého století byl rybník zmenšený. Stalo se tak v souvislosti s narovnáním a rozšířením přilehlého hlavního silničního tahu z Plzně na Most.

Fotogalerie
10 fotografií