Slavnosti, které začínají v Plzni v pátek 5. května a potrvají do pondělí 8. května, patří k největším akcím svého druhu u nás. „Chceme být připraveni, počítáme s nasazením stovek policistů a strážníků. Přijede i řada chráněných osob, proto na akci s krajským policejním ředitelstvím spolupracuje Ochranná služba Policie ČR,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

K dispozici budou i zálohy, kdyby došlo k nějaké mimořádné události. Zajištění bezpečnosti ve městě bude o to náročnější, že zde začalo i Mistrovství Evropy ve fotbale žen do 17 let. „Po Plzni se tak nyní pohybuje devět tisíc dětí, což není vůbec jednoduché. Nechceme a nesmíme nic podcenit, bohužel situace v Evropě je taková, jaká je,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký s tím, že nikdo nechce návštěvníky Slavností svobody strašit ani omezovat, nebo jim kazit zábavu, ale jde primárně o jejich bezpečnost.

Na klidný průběh oslav budou v Plzni dohlížet a vzájemně úzce spolupracovat všechny složky integrovaného záchranného systému a pořadatelé. „Výkon jsme zvýšili o nasazení zásahové jednotky, oproti předchozím letům bude přímo v centru dění, například 6. května při vzpomínkovém aktu u Památníku generála Pattona,“ popsal krajský policejní ředitel Pavel Krákora.

Do dané lokality by se v té době také vůbec neměla dostat nákladní auta. Město čekají i uzavírky některých komunikací. „Do místa konání oslav jsme připraveni vpouštět pouze registrovaná vozidla, samozřejmě bude zajištěn i dohled nad běžným veřejným pořádkem a bezpečností,“ vysvětlil městský policejní ředitel Michal Krejbich.

Asi největší dopravní omezení se očekává v neděli 7. května, kdy městem po roční odmlce opět projede tradiční Convoy of liberty, tedy přehlídka vojenských historických vozidel. Ten vyrazí v 11 hodin ze Sukovy ulice a po Klatovské třídě zamíří na náměstí Republiky, kam dorazí asi za půl druhé hodiny.

Kompletní program slavností jeZDE

Fotogalerie
77 fotografií