Dvanáctiletý chlapec z Rýmařova začátkem týdne na zahradě sáhnul pro zralé jablko. Přehlédl, že na ovoci si z druhé strany pochutnávala sršeň, jež ho do ruky bodla. Končetina mu rázem nabobtnala a školák prožíval zároveň silnou bolest.

Pacientovi jsme podali antihistaminika. Když jsme přidali léčbu kortikoidy, kůže se vyčistila, alergická reakce na sršní jed se postupně zklidnila, ustoupila,“ sdělila k alergické reakci lékařka dětského oddělení SZZ Krnov Pavla Krejčová. Pacient zůstal přes noc na lůžku na pozorování, ráno ho pustili domů.

Hůře na tom byl chlapec (11), jehož bodla včela v Lichnově. „Přijali jsme jej na oddělení, jelikož u něj po bodnutí včelou následovala poměrně silná reakce celého organismu a hrozil zároveň nástup anafylaktického šoku, což je život ohrožující stav,“ popisovala lékařka Krejčová.

Malé tělíčko bylo infikaci vystaveno fyzické zátěži, což situaci zhoršovalo. „Po útoku včely musel domů ujít kluk přibližně dva kilometry. Až poté se dostal do nemocnice. Naštěstí dobře zvolená medikace zabrala a pacient mohl po několika dnech domů,“ dodala lékařka.

Vzácné bodnutí

Hoch z Rýmařova bude mít už navždy zážitek v podobě nepříjemného setkání se sršní. Ty bývají na rozdíl od vos daleko klidnější, takže sršní bodnutí je poměrně vzácné, ale stejně nebezpečné. Zejména u dětí, seniorů a alergiků.

Jak rychle pomoct

Lékaři doporučují nejen u alergiků po bodnutí hmyzem podání antihistaminik, chlazení místa vpichuklidový režim.

 

 

Víte, že…

Sršeň je rod blanokřídlého hmyzu, který zahrnuje největší sociální vosy? Některé sršně mohou být i 55 mm dlouhé. V Česku žije jediný druh – sršeň obecná.

Video
Video se připravuje ...

Alergie na bodnutí hmyzem: Co všechno se vám může stát? Eva Fraňková, Petr Soukup

Fotogalerie
11 fotografií