„Bylo mi 15, bráchovi 14 a byli jsme sami. Když jsme dospěli, potřebovali jsme se osamostatnit, ale neměli jsme kam jít. Práce se hledala taky velmi těžko, když není jisté, zda neskončíte někde na ulici. Co bude, jsme nevěděli,“ říká Michal Liberda.
Pomocnou ruku nabídl spolek Portavita, díky němuž získal krizové sociální bydlení nejdříve bratr, potom i Michal. „Doslova nás zachránili, když nám podali pomocnou ruku. Když jsem měl byt, zaměstnali mě jako hutníka v Třineckých železárnách. Mám teďka zázemí, peníze, jsme v pohodě psychicky, brzy bych rád i založil rodinu,“ uvedl Liberda.
Unikátní výzkum
Michal Liberda byl jedním ze 170 respondentů, jenž se zúčastnili unikátního výzkumu vědců z Ostravské univerzity v oblasti sociálního bydlení. „Výsledky jsou ohromující. Dokázal, že po nalezení trvalého bydliště se zlepšuje v 35 procentech finanční situace rodin i psychický stav jejich členů,“ uvedla Kateřina Piechowicz z firmy Heimstaden, která byty nabídla.
Bydlení a dobrá sociální práce jsou dle výzkumníků správnou prevencí nejen proti bezdomovectví, ale i proti chudobě a nezaměstnanosti. „Z hlediska finanční náročnosti se navíc vyplatí i státu,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu z fakulty sociálních studií Ostravské univerzity Marek Mikulec.
Co vědci zkoumali?
Předmět zkumání je jasný. „Zajímá nás, zda zlepšení příjmů, psychického zdraví a zvýšení pocitu jistoty není jen krátkodobým efektem, který opadne. Zajímalo nás, jak si rodiny vedou s odstupem dvou let. Výsledky nás ohromily. Můžeme bez jakýchkoliv pochyb potvrdit, že u asi třetiny lidí se při správném přístupu dále vyvíjí touha zvyšovat si životní úroveň,“ říká vedoucí výzkumného týmu z fakulty sociálních studií Ostravské univerzity Marek Mikulec.
Program sociálního bydlení je rozprostřen po celém kraji. Byty poskytuje firma Heimstaden neziskovce Portavita, ta je dále podnajímá klientům v projektu »Bydlení s doprovodným sociálním programem«. Klienti v programu zůstávají průměrně dva roky. Až 90 procent klientů si meziročně bydlení udrží a po dvou letech mohou přejít do přímého nájmu a zcela se osamostatnit.
Podle statistik se v bytové nouzi nyní nachází 154 tisíc obyvatel České republiky. Z toho více než dvě třetiny připadají na rodiny s dětmi. Neřešení stojí stát 4,1 miliard korun ročně (zdroj: MMR)
Pomáhají jim
Portavita a Heimstaden vedou již 5. rokem program s názvem S námi domů, který je zaměřený na tuto cílovou skupinu. Prošlo jím už 46 mladých lidí a 33 z nich se dokázalo i po skončení programu udržet na vlastních nohou.
„Do programu získáváme standardní byty v docházkové vzdálenosti naší kanceláře. Tyto rodiny naši pracovníci dle potřeby navštěvují pravidelně a zároveň ony mohou kdykoliv přijít na naši pobočku. Máme k dispozici také společenskou místnost, kde pravidelně pořádáme akce, přednášky, programy pro děti. Neustále se snažíme naše klienty udržovat v nějaké aktivitě,“ říká ředitel organizace Portavita David Starzyczný.
Autorem světové metody prevence bezdomovectví mladých lidí je Stephen Gaetz. Podle Gaetze jsou mladí lidé novou podmnožinou bezdomovectvím ohrožené skupiny lidí. Často sem spadají mladí dospělí, kteří opouštějí náhradní výchovnou péči.
VIDEO: Fotbalistka Tereza Bolfíková: V jedenácti letech mě ze školy odvedla sociálka do dětského domova.
Fotbalistka Tereza Bolfíková: V jedenácti letech mě ze školy odvedla sociálka do dětského domova Videohub