Raritu se podařilo získat sběrateli Stanislavu Rekovi (64) pro své arboretum plné unikátní flóry, fauny i pravěku. Megalodon žil na zemi přibližně před 23 až 3,6 miliony let. Dorůstal délky až 20 metrů a vážil okolo 50 tun. „Takovýchto čelistí se zatím na světě našlo asi jen 15 kusů,“ řekl Rek s tím, že na zubech velkých 10 cm jsou ještě vidět pilky.
Vyhynutí monstra způsobilo zřejmě ochlazení planety, protože obývalo tropické vody. Ikdyž megalodonovi zpočátku vědci přiřkli prvenství, co do velikosti mořského predátora, trumfla ho nedávno objevená ryba leviathan.
Zub za tisíce
Mezi dalšími novinkami, které nadšenec sehnal do sbírky, jsou pozůstatky mamutů - čelist se stoličkou, obratel, objevený u nás, kel, žebro i srst a také zkamenělé kosti dinosaurů včetně dinosauřího vejce, které je v porovnání k velikosti dospěláka neobvykle malé. „Patřilo Oviraptorovi a je staré podle odhadů 99 až 66 milionů let,“ zmínil pan Stanislav.
Pravěké artefakty kupuje Rek od specializovaných firem nebo obchodníků, někdy na výstavách a německých burzách. „Pro příklad, zub megalodona lehce poškozený se dá koupit i za dva tisíce, ale v perfektním stavu až za 50 tisíc. U těchto věcí zaleží na vzácnosti, velikosti, zachovalosti, v tom jsou cenově obrovské rozdíly,“ sdělil sběratel.
VIDEO: Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů roste. Prehistorické obry v muzeu v Tuchoměřicích doplnila nová nesmiřitelná dvojice obřích rivalů.
Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů roste. Prehistorické obry v muzeu v Tuchoměřicích doplnila nová nesmiřitelná dvojice obřích rivalů. • VIDEO Dinosauria museum Prague, Blesk