Továrna byla postavena v samotném srdci Rychvaldu v obytné zóně mezi rodinnými domy. Místní říkají, že kvůli neúnosnému zápachu nelze pořádně vyvětrat a děti kvůli němu nechodí ven.

„Dceři se objevil atopický ekzém, nikdy dřív jím netrpěla,“ říká nešťastně jedna z místních maminek.

Lidem vadí i vězni, kteří tady pracují, a průjezdy nákladních kolosů. „Kolem domů jezdí 30 tun těžké náklaďáky tam, kde jezdit nesmí. Na úzké cestě se jim nedá vyhnout. Stačilo by ze dvou stran na trase dvěma značkami „obytná zóna“ a hlídat, zda se to dodržuje,“ kroutí hlavou David Mihočka (48).

Sliby chyby

Lidem vadí, že město „nehraje“ fér. „Vše potichu schválili a teď strkají hlavu do písku. Řekli, že cisterny pojedou jinudy, nejezdí. Řekli, že fabrika pojede na dvě směny, jede na tři, čili nonstop. Řekli, že vězňů tady bude 80, je jich 120,“ láteří.

Video
délka: 10:36.28
Video se připravuje ...

„Staví nám u domu nudlárnu pro trestance!“ stěžuje si starousedlík Václav Bráblík Karel Janeček

Desítky naštvaných obyvatel Rychvaldu urgují majitele i město, aby se situací něco dělali, posílají stížnosti, vznikají petice. Už došlo i na schůzku dotčených stran, padla ostrá slova.

Na třaskavé schůzce s vedením města a občany na půdě samotného provozu slíbil šéf továrny brzkou nápravu. „Já nemám zájem, aby tady byla nějaká zlá krev. Zavádíme chlazení páry, aby zápach byl co nejmenší, máme objednány nové vyšší komíny. Pokud nic z toho nezabere, přistoupím k instalaci filtrů,“ řekl jednatel Roman Frenko, kterému lidé vyčítají, že právě na filtrech chce ušetřit. Hned následující den ovšem lidé opět hlásili nesnesitelný zápach…

Město: Na lidi nekašleme

Město Rychvald tvrdí, že se chce zastat občanů. „To, že je zde obtěžující zápach, vnímáme a chceme se dohodnout s majiteli na krocích vedoucích k nápravě,“ uvedla starostka Dagmar Pížová s tím, že za kroky svých předchůdců necítí odpovědnost.

Dodala, že radnice si u akreditovaných laboratoří objedná speciální měření hluku i zápachu.

Hygiena: Hluk řešíme, zápach není „náš“

Zástupci krajské hygienické stanice přijeli po podnětech občanů i města k továrně, aby vyhodnotili situaci a další postup. „Požádali jsme Městský úřad Rychvald o poskytnutí kolaudačního souhlasu. Dokument nám dosud nebyl poskytnut, stále však běží lhůta 30 dnů. Na základě tohoto bude postupováno dále, jedním z možných postupů je i státní zdravotní dozor spojený s měřením hluku,“ uvedl mluvčí Aleš Kotrla. Zápach úřad ale neřeší, ten je v kompetenci inspekce životního prostředí.

Kolaudační souhlas byl vydán v prosinci 2022. Dle místních ale továrna jede „naplno“ už od léta. Jak dlouho trval zkušební provoz, nikdo neřekl.

Fotogalerie
10 fotografií